Zeytinli Restoran


Yemek
8
Tatlı
7
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
7
WC
6

ADRES
Asmalı Mescit Sok. No:19 Tünel Beyoğlu (Kumbaracı Yokuş karşısında bulunan Asmalı Mescit Sokağı'nın üzerinde dümdüz ilerleyin, Yakup 2'e gelmeden)Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(212) 245 34 69 - (212) 245 34 71


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Meyhane


Mar 2011
30

Zeytinli Restoran

Asmalımescit, İstanbul

Son yılların gözde mekanı Asmalımescit'teyim bu sefer. Meşhur olduğundan beri, yeni açılan restoran sayısı bir hayli arttı. Meyhanelerin yanına açılan cafeler, restoranlar, galeriler semtin tarzını epey değiştirse de, meyhane deyince ilk akla gelen yerler hep Asmalı'da.

Meyhane ruhunu yaşatmaya devam eden Zeytinli Restoran'ı övmeye nereden başlasam bilemedim.  Mezelerden önce gelen yağ+tulum peyniri ile zeytinli fesleğenli sıcak ekmekleri anlatmaya çalışsam kelimeler yetmez.  Zeytinli ekmek bittikçe yenisini isteyeceksiniz ve birden kendinizi kısır bir döngü içinde bulacaksınız.

Ortaya aldığımız meze tabakları: ahtapot, börülce, közlenmiş patlıcan mezesi, kırmızı biber ve haydari. Mezelerden en başarılı bulduğum 'haydari' oldu; ama diğerlerinin de hakkını yemeyelim. Tüm mezeler özenle hazırlanmış ve hepsi çok lezzetli.

Zeytinli Restoran     Zeytinli Restoran

Mekanın ambiansına kapılıp birden canımız 'paçanga böreği' çekti, ama maalesef yokmuş. Ki arkadaşımın dediğine göre, eskiden varmış.

Şansımıza küsmeyip diğer ara sıcaklardan ciğer, kalamar (16 TL), karides (18 TL) ve kaşarlı mantar (10 TL) söyledik. Amacınız balık yemek değilse, ki bizim değildi, ara sıcakları sakın atlamayın. Ufak bir tavsiye, tereyağda pişirilen karidesin sosuna zeytinli ekmeğinizle banın.

Zeytinli Restoran     Zeytinli Restoran

Zeytinli, genç nüfus arasında popüler bir yer. Benim gittiğim akşam büyük gruplar ağırlıktaydı ve sanırım doğumgünü kutlamaları için tercih edilen meyhanelerin başında geliyor. Zira o akşam dört tane doğumgünü pastası kesildi.

Biz doğumgünü pastası yerine, Zeytinli Restoranı'n spesiyallerinden gösterilen dondurmalı irmik helvasını tercih ettik. Pişman da değiliz!

Zeytinli Restoran

Meyhane saat 22-23'e kadar gürültülü. Gruplar kalkmaya başladıkça, daha sessizleşiyor. İşte o noktada mekanda meyhane şarkıları çalmaya başlıyor ve içki ile keyiflenmiş bünyeler şarkıyı hep bir ağızdan söylemeye başlıyor.  

Hemen uyarayım, Ada Sahillerinde Bekliyorum gibi keyifli parçalar da çalındığı gibi, insanı derin bir efkara sürükleyen Tanju Okan parçaları da çalınmakta.

Büyük grupların en büyük derdi, birbirlerini göremeden dikdörtgen masalarda oturmaktır. Zeytinli Restoran onları düşünerek, büyük bir kare masa koymuş. Rezervasyon yaptırırken, kare masayı istediğinizi belirtebilirsiniz.

Zeytinli Restoran     Zeytinli Restoran

Mekanın garsonları sempatik, canayakın ve en önemlisi o kadar yoğunluğuna rağmen güleryüzlülükleri eksilmiyor.

Tuvaletleri temiz, alt katta.

Fiyatları Asmalımescit'e göre ayarlanmış, yani pahalı. Özellikle de alkolü sofranıza dahil etmek isterseniz. Bir küçük rakı 40 TL.

Ama bana sorarsanız, arkadaşlarınızla şöyle keyifli bir meyhane akşamı geçirmek istiyorsanız, fiyatına bakmaksızın Zeytinli doğru adres.

Not : Mekanın adı Zeytinli Restoran, ama Zeytinli Meyhane de deniliyor.

Yorumlar

Sahte rejim (04.06.2011)

Sizin tavsiyeniz üzerine bir arkadaş grubu olarak geldik, yemek ve servisten memnun kaldık , özellikle sıcak helvadan ;) teşekkürler dilekita :)

haverep (13.04.2011)

Bence de asmalıdaki diğer yerlerden mezelerinin güzelliğiyle ayrılıyor... Diğer yerlerde belki piyasaya daha yakın oluyorsunuz ama bu lezzet yok, benim de favori mekanlarımdan:)

nuran (12.04.2011)

Zeytinli benim de favori mekanlarımdan birisi. Bugüne kadar ordan mutsuz ayrıldığımı pek hatırlamıyorum. Teşekürler Dilekita...Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster