Zazie


Yemek
8
Tatlı
7
Sunum
6
Servis
7
Ambiyans
6
WC
6

TELEFONE-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


Ara 2010
06

Zazie

Nişantaşı, İstanbul

Mekan Kapandı

Blogumun ilk yazısını hangi mekan için yazmalıyım diye kara kara günlerce düşündüm. Ve en nihayet beğendiğim bir mekanla başlamaya karar verdim.

 Zazie, daha evvel bilmediğim kızkıza akşam yemeği için seçtiğimiz Nişantaşı'nda bir restoran. Abdi İpekçi Caddesi ile Teşvikiye Caddesi arasında bağ kuran Atiye Sokak'ta.

Restorana girmeden evvel, şirin bir pencereden dışarıya süzülen loş ışık dikkatimi çekiyor. Bir ev havasında. Bakalım içeriye girince de bu mekandan bu kadar etkilenecek miyim diye merak ediyorum içten içe.

İçeriye girince güleryüzlü bir garson bize masamıza kadar eşlik ediyor. Masamız, az evvel loş ışığın süzüldüğü pencerenin kaynağı olan odada. Bu odaya beş masa sığdırmışlar, samimi bir ortam. Bulunduğumuz yerden hem odadakileri hem yanıbaşımızda bulunan barda içkilerini yudumlayanları hem de kapıdan içeri girenleri kesebiliyoruz! :)

Masaya oturunca ilk gözüme çarpan şey peçeteler oluyor. Zazie'nin sembolü olan şirin aşçı karakterinin peçetelerde yer alıyor olması çok sevimli bir ayrıntı!

Menü geldiğinde ne yiyeceğimizi bilemedik. Öğlen biraz aşırı kaçtığımız için aslında karnımız hala toktu. Ama bu şık restorandaki yemeklerin tadını merak ettiğimiz için menüdekilerin çoğunu tatmaya karar verdik.

Siparişlerimizi verdikten sonra ortamı kesmeye başlayıp mekan hakkında fikirler üretmeye başladık. Kesinlikle çok şık bir restoran olduğu konusunda hemfikirdik. Arkadaşça kutlamaların, kızkıza takılmaların, sevgilinle romantik bir akşam yemeği yemenin Nişantaşı'ndaki akla ilk gelen restoranı olabilir bence. Tabi yemekler gelmeden bu kararı vermek biraz erken olacağı için sabırsızlıkla yemeklerimizi beklemeye başladık. 

Başlangıçlardan önce ortaya tereyağı + ekmek getirdiler. Ekmekler yumuşacıktı, kendi üretimleri mi diye merak ettik. Ama tereyağlarını o kadar başarılı bulmadık ve keşke zeytin+zeytinyağı getirselerdi diye iç geçirdik.

Biz ekmeklerimize gömülmüşken içkilerimiz de geldi. Hayalimdeki limonatayı aradığım için 'Zazie Limonata' (7.5 TL) siparişini vermiştim. Her ne kadar ben çok güzel diyecek kadar beğenmesem de kızlar gayet başarılı buldular 

Ortaya söylediğimiz Bruschetta (12 TL) ve Multi formaggi (26 TL) masamıza gelince hepsinden tek tek denemeye başladık. Bruschetta'larını leziz buldum. Peynir tabağını (Multi formaggi) ise kaşar ve beyaz peynir hayranı olduğum için çok iştah açıcı bulmadım  Ama şarap içenlere tavsiyemdir.

Yemek siparişimiz gelince akıllıca bir seçim yaptığım için kendimi tebrik ettim. 'Escalope Milanese' (26 TL) özel çıtır karışımıyla ince dövülmüş tavuk, yanında da patates salatası ile. Aslında bildiğimiz tavuk şinitzel ama daha bi çıtır. Patates salatasına hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Tıka basa doyduğumuz halde tatlısız bir kızkıza akşam yemeği düşünemediğimiz için menüden 'Lipp Profiterol' ün (16 TL) siparişini verdik.

Tek kelimeyle muhteşem! Zazie'ye gidip de bunu yemeden kalkmamalısınız.

Restoranın bir oda ve bir bardan çok daha fazlası olduğunu anlamam için tuvalete gitmem gerekti. Aslında Zazie bayağı geniş bir mekanmış, biz sadece ön bölümünde yer alan küçük bir odada oturuyormuşuz.

Temiz bir tuvaleti olduğunu görünce Zazie benden geçer notunu alıyor. Çünkü tuvalet mekanın atmosferi ve yemekleri kadar önemli bence.

Zazie gecesini noktaladığımızda aklımdaki tek şey buraya yine geleceğim oldu.

Belirtmek isterim ki buraya çok da aç gelmemek lazım. Siparişi almaları en az 15 dk. sürdü. Yoğunluktan mı bilmiyorum ama servisleri biraz yavaş.

Ama yine de buradaki lezzetli yemeklere değer!

Yorumlar

obezcik (16.12.2010)

Takipçinim Dilekita ! Anadolu yakasını da gel :))

ilkim (13.12.2010)

Blog'un hayırlı olsun Dilek. Herkesin severek takip edeceğinden eminim. Bakarsın gün gelir bu yazılar kitaba dönüşür imza gününe geliriz :)

lora (13.12.2010)

öncelikle yeni yeme-içme bloğumuz hayırlara vesile olsun. bu blog sayesinde İstanbuldaki yeni açılan yerleri ve sahip oldukları tatları keşfetmeye başlıcaz. Çok heyecanlandım ve zazie'yi tavsiyelerle beraber listeme aldım :O)Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster