Teppanyaki Alaturka


Yemek
9
Tatlı
8
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
9
WC
-

ADRES
Nispetiye Cad. No: 107 Etiler İstanbulDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 287 8228


ÇALIŞMA SAATLERİ
Her gün 12:00-03:00


REZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Japon


Şub 2014
11

Teppanyaki Alaturka

Etiler, İstanbul

Mekan Kapandı

İstanbul'da mekan sirkülasyonu o kadar fazla ki, bazen göz açıp kapayıncaya kadar mekanlar değişebiliyor. Özellikle de Nispetiye Caddesi'ndekiler! Caddede malumunuz 7/24 trafik vardır. Cadde üzerindeki bir mekana gitmeyeceksem, arka sokakları kullanıp caddedeki trafiğe takılmamaya özen gösteriyorum. 1 ay caddeden geçmeyince, tüm değişiklikleri kaçırıyorum! Yeni açılan mekanlar kapanmış ve yerlerine yepyenileri açılmış oluyor! İnanın, takip etmekte zorlanıyorum.

Bir zamanlar Lara&Can's Bar ve Giovanni Restaurant'ın yer aldığı villada artık Teppanyaki Alaturka hizmet veriyor. Ankara'dan İstanbul'a transfer olan Teppanyaki Alaturka, 6 Aralık 2013'te Nispetiye Caddesi'nde Etiler şubesini açtı. Kısa bir zamanda, kendisine Japon mutfağı hayranı olan müdavim kitlesi yaratmış olduğunu söyleyebilirim. Teppanyaki şeflerinin ateşle sergilediği görsel şovlar sosyal medyada bol bol paylaşılıyor. Peki, herkes övgüyle Teppanyaki'den bahsediyorken ben de beğenecek miydim?

Asya mutfağını yakınen bilen, daha evvel Dilekita'ya konuk yazar olmuş olan Caner'le beraber bu mekanı keşfetmeye karar veriyorum. Kendisinden daha uzman bir kişi bulamam. 

Teppanyaki kelimesi, Japonca'da 2 kelimenin birleşimiyle oluşmuş. Teppan "demir tava"; "yaki" az yağda pişmiş demekmiş. Peki neden Alaturka? dediğinizi duyar gibiyim. Japon mutfağı, Türk mutfağına çok benzemez. Damak zevklerimiz farklı olduğu için açılacak mekanın Türkiye'de tutulmama riski var. Bu sebeple, Japon mutfağının tatlarını Türk damak zevkine göre modfiye etmişler. Mekanın ismi de bu konsepte uygun verilmiş.

Villanın dış cephesi aralıklı tahtalarla kaplanmış. Dikkat çekmesi için de büyük tabelalarla "KEŞFEDİN" yazıları konulmuş.

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka
   

Dışarıdan Teppanyaki Alaturka'nın mutfağını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, içeriye girdiğinizde sol taraftaki pencereden mutfak çalışanlarını izleyebilirsiniz.

Teppanyaki Alaturka

Teppanyaki Alaturka 2 bölümden oluşuyor: alakart ve ustaları yemek hazırlarken seyredebildiğiniz bölüm, bizim kültürümüzdeki "ocakbaşı". Her iki bölümün kendine göre artısı ve eksisi var. Alakartta masanız size özel, ancak öteki bölümde 30 kişilik büyük masalarda tanımadığınız insanlarla beraber oturuyorsunuz. Ancak, bu masaların ortasında yer alan Japon/Çin şeflerin yemeğinizi pişirmesini ve şovlarını izleyebiliyorsunuz. Karar sizin...

Benim tercih ettiğim bölüm tabi ki Japon usulü ocakbaşı oluyor. Fotoğraf çekmek için bol malzeme olacağı kesin.

Mekan geniş ve yüksek tavanlı. Ferah bir ortam olmuş. Aksi takdirde, 30 kişilik masalarda oturmak zor olurdu. Dekorasyonda kırmızı ve siyah renkler kullanılarak, modern Japon restoranı havası yaratılmış. Mekana girer girmez, bende asalet duygusu uyandırdı. Sanırım amaçlarına ulaştılar.   Masalar yaklaşık 30 kişilik ve ortada 2 ocak bulunuyor. Yaklaşık 15 kişinin yemeğini bir şef hazırlıyor. Açık mutfak konsepti aslında tehlikeli bir seçim. Eğer ki havalandırmanız kötüyse, müşteri ne yediğinden zevk alır ne de mekanda bulunmaktan. Teppanyaki Alaturka'nın havalandırması gayet başarılı. Yaklaşık 10 kadar ocak aynı odada bulunmasına rağmen hiçbir yemeğin kokusu birbirine karışmıyor.   

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka
   

Ocakbaşı masalarının yanında barda veya koltuklarda oturabileceğiniz bölümler de var. 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   

2. katta özel odalar olduğunu okumuştum. Ancak görme fırsatım olmadı. Keşfettiğim an onu da paylaşacağım. 

Teppanyaki Alaturka

Dileyen set menüden, dileyen alakart menüden yemek siparişi verebiliyor. İtiraf edeyim, seçenekler çok fazla. Gitmeden evvel ne yiyeceğinizi seçmek iyi bir fikir olabilir. Bu sebeple, online menülere bağlantı veriyorum.

Çok çeşitli set menüleri var. Fiyat aralığı 65-270 TL. Et, tavuk, ördek ve deniz ürünleri menüleri var. Vejetaryenler üzülmesin, onlar için de sebzeden oluşan "Vejetaryen Menüsü" (100 TL) var.

Caner, Teppanyaki Alaturka'ya tatmak ve yazmak amacıyla gittiğim için garsonla konuşup bize Tadımlık Menü (180 TL) sipariş veriyor. Spesiyallerinden bir menü hazırlıyorlar bizim için. (Ben tattığımız yemeklerin alakart menüdeki fiyatlarını da yanlarına ekliyorum.)

Masalarda her servisin yanında, siparişinizle ilgili aşçıya söyleyebileceğiniz Türkçe kelimelerin Japonca karşılıklarını içeren bir kağıt var. Çok akıllıca düşünülmüş. Tarzanca konuşmaktan ya da el kol hareketleriyle anlaşmaya çalışmaktan daha mantıklı. 

Teppanyaki Alaturka

İştah açıcı olarak, 3 dilime ayrılmış küçük bir ekmek, yanında tereyağı geldi. Tuz ile aralarında sınır çizilmiş.

Teppanyaki Alaturka

Tadımlık menümüzde ilk adım, çorba. 4 seçenek var: Miso Çorba, Asyan Çorba, Rokforlu Balık Çorba ve Acılı Ekşili Çorba. Miso, Japon mutfağına özgü bir çeşit hamur. (Soya fasulyesi, pirinç veya arpanın, deniz tuzu ve ko-ji adlı mantarla fermentasyonu ile elde ediliyormuş.) Acı sevenler Acılı Ekşili Çorba'yı seveceklerdir eminim. Daha klasik bir tat arayanlara, benim nacizane önerim "Rokforlu Balık Çorbası". Ağır bir tadı olur mu ki önyargısıyla ilk kaşıktan bir yudum aldım. Ve hayretler içinde kaldım! Beklemediğim kadar çok lezzetli! İçimi çok hafif. Kremayla yapılması ayrı bir tat katmış. Özel Japon kaşıklarıyla içilen çorba, her kaşıkta beni kendine hayran bıraktı. 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
 

Zeytinyağı ve limon ile hazırlanmış salataya bayıldım. 

Teppanyaki Alaturka

Ara sıcaklara geçtiğimizde, masamıza özel şefimiz gözümüzün önünde Gyoza'yı hazırlamaya başladı. Kıymalı Gyoza, Türk mutfağı'ndaki mantının Çin versiyonu. Çin mutfağında yer almasına rağmen Japonlar tarafından çok beğenilen bir tat. Teppanyaki'nin menüsüne bu nedenle girmiş olsa gerek. Tuzsuz. Soya sosuyla mükemmel.

 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka
   

İkinci ara sıcak: Karides & Deniz Tarağı Şiş. Brokoli yatağında sunulan yemek, mekanın iddialı lezzetlerinden biri. Türk damak zevkine uygun. 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
 

Bir sonraki ara sıcağımız "Balık Karides Sarma" idi. Açıkçası sarmanın çok müdavimi olmadım. Kesinlikle taze. Ama çok sade bir tadı var.

 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
 

Tadımlık Menüsü'nün dışına çıkarak, kendimize suşi tabağı da hazırlattık. Buralara kadar gelmişken, Teppanyaki Alaturka'nın suşileriden tatmamazlık olmazdı.  Suşiler, pişmiş ve pişmemiş olarak ikiye ayrılıyor. Damak zevkinize göre seçiminizi yapabilirsiniz. Suşi menüsünden bizim tercih ettiklerimiz: Philadelphia Roll (30 TL), Crispy California Roll (30 TL) and Ebi Tempura Roll (30 TL). Bu üç tadı da öneririm. Philadelphia Roll'un içinde krem peynir ve füme somon var. Crispy California ise karidesli ve yengeç bacaklı suşi. Ebi Tempura'da karides kızartma var. (Tempura, Japonlara özel olan bir hafif kızartma tekniği.)

Teppanyaki Alaturka

Ana yemeğe geçtiğimizde çoktan doymuştuk ama sulu, kolay kesilen et pirzolaları görünce bir iştahla yedik.  Pirzolalar da her yemek gibi tuzsuz. 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   

Ana yemeklerin yanında alabileceğiniz iki seçenek var: Pilav (20 TL) ve Noodle (20 TL). Sebzeli Noodle'u Sebzeli Pilav'dan daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim. 

 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka
 
Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   

Son olarak, Tatlılar bölümünden Çikolata Dünyası (20 TL) ve Ananaslı Dondurma (14TL) önümüze geldi. Çikolata Dünyası, kinder sürpriz yumurta gibi dışı çikolata kaplı, içinde ise oyuncak yerine meyvalar var.  Yanında getirilen beyaz çikolatayı ise üzerine döküyorsunuz. Ben bu tatlıyı "bombastik" olarak adlandırsam, yerinde olur.  

 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   

Ananaslı Dondurma'yı tatlı olarak sipariş edecekseniz, öncesinde ufak bir uyarıda bulunayım. Müthiş bir ateş şovuyla hazırlanan bu tatlı için telefonlarınızı video bölümünde hazır tutun! Bu görüntüyü muhakkak hatıra olarak saklamak isteyeceksiniz. Kızartılmış dondurmayı sevdim. Tek takıldığım nokta, tatlıyı yerken ağıza gelen hafif is tadı.. Bu tadı sevsem mi yoksa sevmesem mi bi kararsız kaldım.

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   
Teppanyaki Alaturka
   

Bir Türk olarak, Japon, Çin, İtalyan mutfağı fark etmez, her yemekten sonra demli bir çay içmeliyim.  Çayı sevdiğim gibi, tavşan kanı! 

Teppanyaki Alaturka

Bize bu leziz yemekleri hazırlayan aşçımız çok karizmatikti doğrusu. Fotoğraf çektiğimizi gördükçe poz vermeden edemedi.  İşi bittikten sonra kullandığı malzemeleri son derece artistik bir şekilde masanın üzerinde bıraktı.

 

Teppanyaki Alaturka Teppanyaki Alaturka
   

Teppanyaki Alaturka'ya kimler gitmeli diye düşününce, ilk aklıma gelenler: değişiklik arayanlar, romantik bir akşam yemeği düşünen çiftler ve şirket yemekleri için mekan arayanlar. Ortam hem romantik anlar hem de ciddi şirket yemekleri için uygun. Doğumgününü burada kutlamak isteyenler var ise, eğlenceli bir kutlama bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bizim bulunduğumuz gece kutlanan doğumgünü biraz sönük geçti. Herhangi bir şarkı çalmadan ya da söylenmeden, son derece ciddi bir şekilde pastanız geliyor.  Ama yine de, ilginç bir deneyime şahit olması istenen bir doğumgünü kutlaması için mekanın konsepti uygun olacaktır. Aklıma hiç çocuklu aileler gelmemişti ilk başta; ancak gördüğüm kadarıyla mekan işletmecisi, bebekleriyle gelen aileleri düşünerek bebek sandalyelerini hazırda bekletiyor.

Sigarasız olmaz diyenleri de düşünerek mekan içinde sigara odaları oluşturulmuş. Dışarıya çıkmadan sigaranızı içebiliyorsunuz. Bu ilginç ayrıntı her mekanda görülecek cinsten değil.

Mutlaka rezervasyon yaptırın. Özellikle haftasonları yoğun olabiliyor. Haftaiçi akşamları daha sakin.

Teppanyaki Alaturka fiyatları en çok sorulan sorular arasında. Online menü olmasının bir güzel yanı da bu. Gitmeden önce mekanın fiyatlarını inceleyebiliyorsunuz. Tadım/fiyat performansı bence başarılı. Özellikle de bulunduğu Nispetiye Caddesi'nden ötürü fiyatlarının yüksek olması normal. Ama size sunduğu şölen, mekanın ambiyansı ve lezzetli yemekler fiyatının karşılığını veriyor. Teppanyaki Alaturka'ya gitmek, hayatta-en-az-bir-kere yapılmalı diyebileceğim bir deneyim...

Yorumlar

Caner Yilmaz (14.02.2014)

Sushileri kesinlikle oneriyorum. Ayrica sarap menusu de cok zengin.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster