Tavacı Recep Usta


Yemek
9
Tatlı
9
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
8
WC
8

ADRES
Lavinya Sokak No:2 Levent İstanbulDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(212) 280 04 24 / 25 / 26


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Et & Kebap


Oca 2013
09

Tavacı Recep Usta

Levent, İstanbul

Mekan Kapandı

Ankara'da siyasetçi akınına uğrayan Meşhur Tavacı Recep Usta, yıllar evvel İstanbul'da Bostancı sahilinde ilk şubesini açmıştı. İftar için gittiğim bu mekan daha sonra Bostancı'dan Levent'e transfer oldu ve Nispetiye Caddesi üzerindeki bir villada hizmet vermeye başladı.

 Tavacı Recep Usta

Ne yalan söyleyeyim, Bostancı'dakinden daha çok sevdiğim Etiler şubesine şehir dışından gelen eşi dostu mutlaka götürürüm. Madem bu kadar sık gidiyorum, hakkında bir iki şey yazmaya değer diyerek fotoğraf makinemi alıp yola koyuldum. 

Villa mekanlarını çok seviyorum çünkü yaz sıcaklarında bahçesinde oturup nefes alabiliyorum. Tavacı Recep Usta'nın bahçesi gayet geniş ve içindeki süs havuzuyla da çok sevimli. Bahçe girişindeki çatal bıçak şeklindeki ağacın mutlaka resmini çekin. 

Tavacı Recep Usta         Tavacı Recep Usta

Tavacı Recep Usta

Kışın giderseniz de iki katlı mekanda sıcacık oturup kebapları afiyetle yiyebilirsiniz.  

5 kişi gittiğimiz restoranda köşedeki yuvarlak masayı bize rezerve etmişler. Aslında 8 kişilik olan bu yuvarlak masa büyük gruplar için ideal diye düşünüyorum.

Kebap ziyafetimizi anlatmaya başlayayım.  

Belirtmekte fayda var, Tavacı'ya aç gidin mutlaka. Menüsündeki resimlere baktıkça iştahınız kabaracak. Menüsünde fiyat yazmıyor, bu mekan için bir eksi puan. Menüsünü görmek için tıklayınız.

Menüden neleri sipariş verelim diye düşünürken tabaklarımıza Patlıcan Dolması ve Haşlama İçli Köfte servis edildi. Ortaya 2 tane 2 kişilik Gavurdağ SalatasıNar Ekşili Bostane Salatası ve Roka Salatası geldi. Ayrıca tadımlık çiğ köfte tabağı da vardı. Bunların hiçbiri size sorulmadan getiriliyor, eğer bunları istemiyorsanız mutlaka baştan belirtin.   

Ara sıcaklardan Patlıcan Dolması çok lezzetli ama hafif acı. Gülü seven dikenine katlanıyor.

Tavacı Recep Usta

Salatalarını yazın daha çok seviyorum. Her şey taze ve lezzetli oluyor. Domates mevsiminde olmamamıza rağmen salataların üzerine domates konulmuş. Sert, lezzetsiz ve renksiz domatesler iştahımı bir anda kapattı. Gavurdağı Salatası da acı biberlerden dolayı hafif acımtrak.  

Tavacı Recep Usta Tavacı Recep Usta
Gavurdağı Salatası Roka Salatası

 

Tavacı Recep Usta

Bostane Salatası

Tavacı'nın pidesi sıcacık.

Tavacı Recep Usta

İçecek olarak Ayran'ı tek geçiyorum. Özel bakır kase içersinde sunulan bol köpüklü ayranı küçük bir bakır kepçeyle içiyorsunuz. Çok güzel bir ayrıntı. (Küçük bir not; alkol satışı yok.)

Tavacı Recep Usta

Bunlara ek olarak aç bünyeler olduğumuz için ortaya Lüle Kebabı ve Ciğer Şiş söyledik. Zırhla çekilmiş kuzu etinden yapılan Lüle Kebabı nefisti. Dikkatimi çeken, menüdeki gibi süslü getirilmedi kebap. Oysa menüsünde kırmızı biber ve soğan da vardı. Farkı görmek isteyenler için, soldaki ortaya gelen, sağdaki menüdeki resim.

 

Tavacı Recep Usta Tavacı Recep Usta
   

Ancak maalesef Ciğer Şiş sınıfta kaldı. Çok sert ve lezzetsiz idi. Tavacıya yakıştıramadım.

Tavacı Recep Usta

Tandır sevenler için Pilav Üstü Tandır;

Tavacı Recep Usta

Tavacı'nın Kaburga Dolması ve Sac Tavası meşhur. Biz o gece Sac Tavası'ndan tattık, lezzetli.

 

Tavacı Recep Usta Tavacı Recep Usta
   

Kebaplarından Beyti SarmaBeğendili Kebap ve Ali Nazik deneme şansımız oldu. İçlerinden en çok Beyti'yi beğendim. Beğendili Kebap'ın beğendi sosu mükemmel ama kuşbaşı etinde sinirler kalmış. Yerken zorlandım. Ali Nazik'in eti ise zırh ile çekilmiş kuzu eti, sinirsiz ve haliyle daha lezzetli. Ama gel gör ki, yoğurtlu sosunu sevemedim, bence etin lezzetini biraz gölgede bırakmış. Altında beğendi olsaydı, tadından yenmezdi.

Tavacı Recep Usta Tavacı Recep Usta
Beyti Sarma Beğendili Kebap

 

Tavacı Recep Usta

Ali Nazik

Yemek sonrası çay/kahve ve tatlı ikramları Recep Usta'nın ikramı Kişiye özel servis edilen Dondurmalı İrmik Helvası favorim oldu. Ortaya gelen Recep Usta Spesiyal Tatlı sarmayı andırıyor. Her iki tatlının yanında demleme çay çok iyi gidiyor.  

En son yöresel kıyafet giymiş bir çalışan müşterilere mırra ikram ediyor. Mırra hazım için Güneydoğu'da içilen sert bir kahve. Tabir-i caizse, mırra içiminin bir raconu var.     

Tavacı Recep Usta Tavacı Recep Usta
   

 Tavacı Recep Usta

Tavacı Recep Usta'da çalışanlar son derece samimi ve de bir o kadar saygılılar. Yemek konusunda çok rahat fikir danışabilirsiniz. 

Otoparkı yok. Valeye arabanızı teslim ediyorsunuz.

Haftanın 7 günü akşamları dolu olan mekan için mutlaka rezervasyon yaptırın. Özellikle büyük bir grupla gitmeyi planlıyorsanız. Lezzetli kebapları sayesinde çok popüler zira. 

5 kişilik yemekte toplamda 223 TL ödedik. Yani adambaşı yaklaşık 45 TL.

Yemek yedikten sonra mutlu ve tok ayrıldığınız ender mekanlardan biri burası. Mutlaka fırsatını bulup Tavacı Recep Usta'ya gidin, karnınızı tıka basa doyurun.    

Yorumlar

GD (09.01.2013)

Ankara'daki tadı bir türlü yakalayamadı İstanbul'daki mekan. Sac Tavası ve Kaburga dolması mutlaka denenmeli. Zira kaburga dolması, isminde "kaburgacı" geçen birçok yerden kat kat lezzetli. Bostane salatası ve ayran da çok lezzetli. Bostane salatasını kaşık kaşık götürüyorsunuz. Ancak eskiden adam başı bostane salatası getirilirken şimdi 2 kişiye ortak getiriliyor. Ekonomik açıdan sıkıntıda olmadığını düşündüğüm hatta tatlıyı ikram olarak veren Tavacı Recep'e yakıştıramıyorum. Belki de Bostane salatasını çok sevdiğimdendir :)Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster