Takanik


Yemek
7
Tatlı
-
Sunum
7
Servis
8
Ambiyans
6
WC
5

ADRES
Köybaşı Caddesi, İskele Sokak No:3 Yeniköy (Caminin karşısında, ışıklarda)Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 299 8233
+90 212 299 8265


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Alkolsüz Yemek
İş Çıkışı


May 2011
18

Takanik

Yeniköy, İstanbul

Ne zaman bir balıkçıya gitsem, canım balık haricinde her şeyi çeker. Herkese de böyle mi olur bilmiyorum.  Mezeler, midye, kalamar derken zaten karnım doyar, balığa zor yer kalır. Bunu bildiğimden bazen balık sipariş vermem bile. (Balıkçıya gidip balık sipariş vermeyince biraz ayıp oluyordur tabi!  )

Hal böyleyken lezzetli ara sıcakların ve zeytinyağlıların yanısıra "salata" sipariş vermişliğim çok enderdir. Bir balıkçıda özellikle "salata" sipariş vermemi sağlayan tek yer ise Takanik'tir.

Takanik

1998 yılında teknede balık konsepti ile popüler olan Takanik, yasaklanmanın ardından deyim yerindeyse karaya çıkartma yaparak Yeniköy'de mekan açtı. Lezzetli yemeklerinden vazgeçemeyen, hatta Anadolu Yakası'ndan kalkıp gelen müdavimleri Yeniköy'de deniz görmeyen, yol üstü mekanı tıklım tıklım doldurdu ve hâlâ günümüzde doldurmaya devam ediyor. 

Üniversitede tanıştığım, her gidişimde ilk gidişimmiş gibi heyecanlandığım, yıllardır vazgeçemediğim mekanlardan biri. Siparişim hiç değişmez: sıcak mısır ekmeğiortaya bol peynirli salata (10 TL), patlıcan salatası (4 TL), tereyağda karides (11 TL), kalamar (10 TL). Açlık durumuma göre balık söylerim, bazen de arkadaşımla yarım yarım paylaşırım balığımı.

Siparişinizi verirken mutlaka sıcak mısır ekmeği rica edin. Söylemezseniz soğuk getiriyorlar ve soğuk mısır ekmeği yiyerek çok şey kaçırabilirsiniz.

Takanik

Peynirli salatanın içinde havuç, salatalık, roka, kırmızı lahana, domates, mısır ve marul var. İstediğiniz malzemeyi eklettirip, istemediğinizi çıkarttırabilirsiniz. Benim siparişimde eksik olmaz, tam tersi ekstra beyaz peynir isterim. 

Takanik

Sıcak mısır ekmeğinizi dilerseniz sade, dilerseniz patlıcan salatasıyla, dilerseniz fokurdayarak sunulan tereyağında karidese bandırarak yiyebilirsiniz. Benim tercihim daima karidesten yana olmuştur.  Çerez misali minik karidesleri yerken bir gözüm kalamarda kalır, öteki gözüm patlıcan salatasında. 

Takanik     Takanik

Ekmek banmadan sonra geriye kalanlar.. 

Takanik

Küçük bir eleştiri... Kalamar daha lezzetli olabilir, ama kalamar sosuna lafım yok. 

Takanik

Midenizde balık için yer kaldıysa ve ne seçeceğinizi bilemiyorsanız, sempatik garsonlardan tavsiye alabilirsiniz. Balık siparişlerinde benim tercihim çipuradan yana olurken, hamsi tavayı deneyen arkadaşlarım her defasında neredeyse parmaklarını yiyorlar!  

Takanik'in müdavimleri çok! O kadar çok ki, iki yeni şube daha açtılar. Bir tanesi Arnavutköy'de, bir tanesi yine Yeniköy'de , hem de eski yerine çok yakın. Eski Poseidon'un yerinde. Orası da çok şirin bir mekan, gitmeyenlere orayı da öneririm.

Kimileri için büyük bir eksiklik, kimileri için sorun olmayacak bir hadise. Takanik'te alkol satılmamakta. Alkolsüz balık yemem diyenler için Takanik'i önermiyorum.

Takanik'e yllardır severek gitmemin sebebi belki salaşlığından, belki lezzetli yemeklerinden, belki de sempatik Karadenizli garsonlarından. Yeniköy'e yolunuz düşerse ve de canınız balık çekerse, Takanik doğru adres. 

Not: Toplamda ne kadar ödeniyor diye merak edenler için; en son gidişimde balık siparişi vermeden iki kişi toplamda 40 TL ödedik.


Takanik

Yorumlar

Yagmur Ece Yuksel (21.07.2013)

Bu sitede gördükten sonra çok merak ettim bu mekanı kalktık gittik. İlk izlenimin çok iyiydi personel çok nazik ve ilgili servis hızlı. Dilekitanın tavsiye ettiği her şeyi söyledik ek olarak da midye tava. Gerçekten kusur bulamadım. Ta ki balığım gelene kadar. Balığımın ilk lokmasında balığın içinden işaret parmağım kadar bir kıl çıktı. Gerçekten çok üzüldüm çünkü mekanı çok beğenmiştim. İşin en kötüsü personelden bir özür bile duyamadım :( sadece yenisini getirmeyi teklif ettiler...

Basar (07.03.2012)

Istanbul'u ozleme sebeplerimden biri... O kalamar, o salata, o muhabbet... Harika bir yer. Cikista da Zeynel'de tatli!

tiw (13.06.2011)

Canim guzel bir fikirle baslamissin yazilarin devamini bekliyoruz..

Nesli (26.05.2011)

yazın ve fotolar bi harika şekerim... balıklar ve mezelerde mutlaka gidilmeli tadılmalı :))

shake (18.05.2011)

Takanik'e gitmeyeli o kadar zaman oldu ki, lezzetleri silinmiş hafızamdan. Mükemmel bir yazıyla bu bilgileri tazelediğin için teşekkürler. İlk fırsatta yeniden gideceğim. :)

Garfield (18.05.2011)

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Alkolsüz balığa prensip olarak karşıyım ama takanik'i mutlaka deneyeceğim :)

GD (18.05.2011)

Forza Takanik!Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster