Sıdıka Meze Restoranı


Yemek
3
Tatlı
-
Sunum
5
Servis
4
Ambiyans
4
WC
4

ADRES
Şair Nedim Cad. No: 38 Beşiktaş İSTANBULDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 259 7232
+90 212 327 8987


E-POSTA ADRESİ
info@sidika.com.tr


ÇALIŞMA SAATLERİ
Pzt-Cmt 17:00-00:00
Pazar kapalı


REZERVASYON
Gerekli


... İÇİN BURAYA GİDİLİR


Nis 2015
06

Sıdıka Meze Restoranı

Beşiktaş, İstanbul

Alkol

Hayat inişli çıkışlı bir yoldur. Bir gün mükemmel bir lezzet keşfedersin, tadı hafızana kazınır. Ertesi gün, öyle bir mekana gidersin sana bir daha gitmeyeceğine dair tövbe ettirir. İşte bunlar hep tecrübe...

Benden size naçizane bir tavsiye dostlar, öyle her anlatılan şehir efsanesine inanmayın. Yok efendim, orası bir başka, oranın lezzetleri hiçbir yerde yok gibi sözlere kanmayın.

E, hep güzel şeylerden bahsetmeyeceğim blog'umda. Biraz da övgüyü hak etmeyen mekanlara yer vereyim..

Akaretler'deki Sıdıka, meze restoranı olarak biliniyor. İsmini sahibesinden almış. Yıllardır methini duyuyorum. Mekan evime çok yakın olmasına rağmen yakın bir zamana kadar gitmek için fırsat çıkmamıştı karşıma. Herkes sunduğu lezzeti, ortamı, çalışanların güleryüzlülüğünü öve öve bitiremiyordu. Anlatılanların aksine, ben mezelerini hiç beğenmedim, ortamı çok küçük ve soğuk buldum, çalışanlar son derece suratsızdı. 

Sıdıka Meze Restoranı
 

Mekanın DEKORASYONu sade döşenmiş. Meyhane konseptinde değil, şirin meze restoranı havasında. Evet, çok küçük. Yer bulması zor. Kapalı bir mekan olmasından dolayı, mekan dolu olduğunda uğultu çok fazla. Zaman zaman rahatsız edecek boyutlara ulaşıyor. Mekanın kapısı bozuk. Yani kapanmıyor. Kuvvetle kapatılması gerekiyor, aksi takdirde aralık kalıyor ve dışarısının soğuğu iliklerinize kadar işliyor. Giren çıkan çok olduğu ve herkes dikkat etmediği için kapı hep aralık kaldı ve ayaklarım çok üşüdü. Soğuk günlerde Sıdıka'ya gelecekseniz, içlik, termal çorap ve kar botu giyip gelmenizi tavsiye ederim.

Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   

Sıdıka'nın dekorasyonunda bazı gizli ayrıntılar da saklı. Örneğin, şu vapur logosu. Kim bilir mekanın sahibesi için ne anlamı var. Ve Lüfer Koruma Timi'nin pankartını da göz ardı etmek olmaz. Mekanı doğaya karşı duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum. 

Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   

Mezelerden önce gelen Sakızlı Ekmek güzel. (Fıstıklı Peynir ile iyi bir ikili oluyorlar, benden söylemesi. )

Sıdıka Meze Restoranı
 

Mekan "Meze Restoranı" olarak anılınca, haliyle MEZE siparişi verirken heyecandan elim ayağım karıştı. Meze menüsünün kısa olduğunu görünce heyecanım geçti. Altı tane meze söyledik ve üzülerek söylüyorum ki, sadece ikisi ortalamanın üstündeydi. Fıstıklı Peynir (14 TL) ekmeğe sürüp sürüp yemelik. Hatta yanında zeytinyağı da getirseler tam olacakmış. Bu mezeyi seven çok olacak ki, fiyatı pahalı.  Közlenmiş Patlıcan (8 TL) mezesi de güzel ama günümüzde artık bu mezeyi güzel yapmayanı dövüyorlar. Levrek Marine (14 TL) alışık olduğum lezzet dışında. Hardallı sos yerine körili karabiber taneli ve aşırı sirkeli bir sosları var. Bence sirke mezenin tadını gölgelemiş. Ermeni Pilaki (8 TL) mezesini hiç beğenmedim. Sossuz, tatsız tutsuz bir meze sunuldu. Havuç dilimleri büyük. Özellikle Bebek Balıkçısı'nda yediğim olağanüstü lezzete sahip Ermeni Pilakisi'nden sonra Sıdıka'nınki hiç olmamış diyorum.  Ahtapot Söğüş (22 TL) meze bölümünün en pahalısı. Değer mi bu kadar para vermeye? KESİNLİKLE HAYIR! Kaya koruğu olduğunu tahmin ettiğim bir otla ve dereotuyla servis ediliyor. Sebebini bilmiyorum ama kaya koruğuna benzettiğim otun inanılmaz kötü bir tadı var. Karafatmalara sıktığım Raid'i hatırlattı bana.  Sıdıka'da daha evvel hiç adını duymadığım bir mezeyi görünce haliyle merak ettim: Kaşkarikas (6 TL). Bizimle ilgilenen erkek servis elemanına içeriğini sordum. Haşlanmış kabaklar zeytinyağı ve limon ile servis ediliyor dedi. İsim çok havalı. İçeriği bu kadar basit olamaz dedim. Kendisi de sağolsun o kadar güleryüzlüydü(!) ki, cesaret edip içeriğini yanlış mı anladım, tekrarlar mısınız diye soramadım. Gelince göreceğiz diye beklemekten başka çarem kalmamıştı. Kabaklar haşlanmış; zeytinyağı ve limon ile servis edilmiş. Bu kadar. Yok hayır şaka yapmıyorum. Gerçekten bu kadar. En önemlisi de, lezzetten yoksundu. (Sonrasında internetten araştırdım ve gördüm ki, içeriği bu kadar değil. Çok sevdiğim Oya Hanım'ın sayfasında tarifini bulabilirsiniz. Bu tarifi gördükten sonra anladım ki Sıdıka bir şeyleri eksik yapıyor.)

Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   

Mezeler kocaman bir HAYAL KIRIKLIĞIydı. Umarım ARA SICAKLAR farklı olup da yüzümü güldürür diye dua ettim. Ama nerdeee?!?! Bütün Kalamar Tava sipariş ettik, yağ içinde kalamar geldi. Gramaja göre fiyatı değişiyor 14-28 TL. Kesinlikle tuz ilave edilmeli. Yanında tarator sosu olsaydı, durumu kurtarırdı belki. Ahtapot Izgara'nın da fiyatı gramaja göre değişiyor: 12-24 TL. En beğendiğim ara sıcak bu oldu. Biraz fazla ekşimtrak tadı olsa da, ortalamanın üstü diyebilirim. Telde Karides (24 TL) daha evvel tatmadığım bir lezzet. Tel kadayıfın içine domates ve karides konularak hazırlanan bir yemek. İlginç bir fikir olmasının dışında, olağanüstü bir tadı yok maalesef. Ağza sadece tel kadayıftan oluşan bir lokma da atabiliyorsunuz. İşte o an dünyanın en lezzetsiz şeyini yiyormuş gibi tuhaf bir hissiyata kapılıyor insan.

Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı Sıdıka Meze Restoranı
   
Sıdıka Meze Restoranı
   

Ana Yemek olarak meşhur Asma Yaprağında Levrek (22 TL) söyledim. Tıpkı mekan gibi, bu yemeğin de büyütülmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Asma yaprağının damarlı olması puan kırdığım noktalardan biri.

Sıdıka Meze Restoranı
 

Tatlı söylemeye kalbim dayanamayacağı için, tatlıyı es geçtim.

Çalışanların güleryüzlülüğü konusunda da bir çift sözüm olacak. Bizi karşılayan bey ve özellikle de kıvırcık saçlı sarışın bayan (isimlerini bilmiyorum) son derece suratsızdılar. İlgi, alaka sıfır. 

Tuvalet küçük ve temiz değil. 

Ben Sıdıka'nın nesini bu kadar büyütüyorlar cidden anlayamadım. Anlayan varsa, beri gelsin. Duydum ki, ikinci şubesi Moda'da açılmış. Acaba ağırlık oraya verildi de Beşiktaş unutuldu mu? Maalesef bazı mekanlar hiç şube açmamalı.

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster