Passion Cafe


Yemek
8
Tatlı
8
Sunum
8
Servis
8
Ambiyans
7
WC
7

ADRES
Köybaşı Cad. No: 60/A Yeniköy Mh. Sarıyer (Yeniköy'den Sarıyer'e doğru giderken Circle Cafe'yi de geçtikten sonra sol tarafınızda yer alır.)
Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(212) 299 09 50


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


Mar 2011
02

Passion Cafe

Yeniköy, İstanbul

Mekan Kapandı

Yeniköy, İstinye ve Tarabya arasında yer alan sakin bir semt. İstanbul'un fethi sırasında harap edilmiş ve Kanuni döneminde tekrar yeniden yapılandırılmış. Yeniden kurulması sebebiyle semte Yeniköy adı verilmiş.

Günümüzde ise Yeniköy, Rumeli yakasında yer alan en güzel semtlerden birisi.

Bu güzel semti çok severim ve içinde bulunan mekanlara da sık sık uğrarım. Nasıl olduysa çok şirin bir mekanı gözden kaçırmışım. Neyse ki, bu mekanı keşfeden arkadaşlarım sayesinde haftasonu kahvaltımı burada yaparak hatamı telafi ettim.

Passion Cafe, Sarıyer yönünde Yeniköy'ün en uç noktasında. Ve deniz tarafında değil, yolun karşısında kalıyor. Karşısında muhteşem yalılar bulunmakta.

Passion Cafe

Bahçesine ilk adımımı attığım andan itibaren tek düşündüğüm pişmanlık. Keşke daha evvel keşfetseydim diye hayıflandım.

Yazın suları aktığı belli olan bir çeşmesi var bahçede, ama hiç ısıtıcı görmedim. Zaten bahçede oturan kimse de yoktu.

İçerisi ise bir İngiliz pubı sıcaklığında ve kayak yapanların zirveye tırmandıklarında mükafat olarak dinlenmeleri için kurulmuş bir cafe tadında. Duvarlarının bir kısmı taştan ve büyük bir şöminesi var, her ne kadar gerçek odunlar yanmıyor olsa da mekana sıcak bir hava veriyor.

Passion Cafe    Passion Cafe

Menü diğer kahvaltı mekanlarından çok farklı. Yemeklere ilginç isimler vererek değişik lezzetler sunuyor, Passion Cafe. Yalnız, mekan diğer kahvaltı mekanlarına göre pahalı. Boğaz'ı görmediğini de düşünürsek, sadece bir kahvaltı yapmak için bu kadar para vermek istemeyebilirsiniz ama burada hayatınız boyunca en az bir kere kahvaltı yapın derim.

Siparişlerimizden önce ortaya sıcak küçük dilimli ekmekler ve tereyağı geldi. Bir iki tane yemenizi tavsiye ederim ama yemek öncesinden ekmek yiyerek karnınızı doyurmayın! 

Ortaya bize yeterli geleceğini düşündüğümüz fakat gelince keşke daha çok söyleseydik dediğimiz (4 kişi için sanırım pek yeterli bir tercih değil) 'Kahvaltı Keyfi Tepsisi' (24 TL) ni söyledik. Menüde tanımlandığı şekilde; ev reçelleri, organik çam balı ve kaymak, karışık Ege zeytinleri, kaşar peyniri, salam, beyaz peynir, domates & salatalık söğüşten oluşuyor. Bal+kaymağa bayıldım diyebilirim.  Ege zeytinleri ile tereyağlı ekmek çok iyi bir kombinasyon! 

Passion Cafe

Tepsinin yanında '4 Peynirli & Sucuklu Sahanda Yumurta' (16 TL) ve 'Güveçte Otlu Peynirli Passion Menemen' (16 TL) sipariş ettik. '4 Peynirli & Sucuklu Sahanda Yumurta' özel Afyon sucuğu & 4 peynir ile hazırlanmış 3 açık köy yumurtasından oluşuyor ve hayatımda yediğim en güzel sahanda yumurtalardan biri. Bildiğiniz sahan yerine beyaz renkli porselen sahanda sunuluyor.

Passion Cafe

Arkadaşlarımın tavsiyesi ile sipariş verdiğimiz 'Güveçte Otlu Peynirli Passion Menemen' ise bence Passion Cafe'de kahvaltı denince akla gelecek tek isim olabilir! Mutalaka yemenizi tavsiye ediyorum.  Bu şahane seçim, taze fesleğen, kekik, çörekotu & ezine beyaz peynirli 3 köy yumurtası ile hazırlanmış.

Sipariş ettiğimiz tüm yemekleri keyifli bir şekilde yerken etrafı da detaylı inceleme fırsatı buldum. Kapının girişinde çok eskilerden kalma olduğu belli olan bir telefon bulunmakta, aksesuar amaçlı kullanıldığını düşünüyorum.  Hemen üstünde bir sürü boş içki şişeleri dizilmiş. Kapının sol tarafında kalan yerde ise Passion Cafe'nin meşhur olduğu söylenen cheesecakeleri başta olmak üzere tatlıları dolapta duruyor.

Mekanın duvarlarında büyük apliklerle çevrilmiş İstanbul ve dans eden kadın-erkek figürleri temalı tablolar asılı duruyor. Bu da mekana ayrı bir hava katmış bence.

Hemen arkamızda ise sayısız içkilerle donatılmış bir bar var. Barın yanından tuvalete gidiyorsunuz ve tuvaletleri inanılmaz temiz ve çok güzel kokuyor. Tuvalet açısından benden tam notu hak ediyor.

Sipariş geldiğinde biraz şaşırdık çünkü Türkiye'de çok alışık olmadığımız bir durum ile karşılaştık. Bahşiş hesabını kendileri yapmış. Bizi şaşkınlığa uğratan bir diğer durum ise, ince belli bardakta bir çay için 4TL almış olmaları. Kahvaltıda çayı çok seven bir insan olarak, bunun gereksiz pahalılıkta olduğunu düşünüyorum.

Passion Cafe

Passion Cafe, fiyat-lezzet grafiğinde çok tutarsız değil ama sık sık gidilebilecek ucuzlukta da değil. Kışın ve yazın bir defa gitmeniz bence yeterli olacaktır.

Not: Mekanda ünlü isimler de görebilirsiniz, mesela biz Tansu Çiller'i gördük.  

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster