NamPort


Yemek
7
Tatlı
7
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
8
WC
-

ADRES
Rıhtım Caddesi No:7 Karaköy İskelesi Karşısı Karaköy / İstanbulDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+ 90 212 251 15 41


E-POSTA ADRESİ
info@namligida.com.tr


ÇALIŞMA SAATLERİ
Her gün 07:00-22:00


REZERVASYON
Gerekli


Nis 2013
11

NamPort

Karaköy, İstanbul

Mekan Kapandı

Pazartesi'den başlarım Pazar kahvaltımın hayalini kurmaya. Önce hava durumuna bakarım. Bakalım güneşli mi yağmurlu mu? Ona göre mekan düşünmeye başlarım. Hava güzel olacaksa, sahil kenarında bir mekan bulmalıyım. Tabii bir de geç saatlere kadar kahvaltı servisi yapan bir yer olmalı.

Geçen haftasonu aklımdaki tek yer, Karaköy sahilindeki NamPort'tu. En son 2011 yılında gittiğim bu mekanın lezzetine ve ambiyansına hayran kalmıştım. Hem lezzetli anları anmak, hem de neler değiştiğini görmek için uyanır uyanmaz NamPort'a doğru yola koyuldum.

Kesin sahilde trafik vardır dedim. Doğru bilmişim. Saat 14'de bile olsa, Karaköy sahili her daim kalabalıktır

Arabayla gelecekseniz, Karaköy Katlı Otopark'ına park etmenizi öneririm. Çok katlı olan bu otoparkın kapasitesi biraz kısıtlı. Her kat yaklaşık 20-30 araç kapasiteli. Biz de hiçbir katta yer bulamayınca en tepedeki açık otoparkına park ettik. Otopark ücretlerini de ekliyorum;

0-1 Saat 5 TL
1-2 Saat 6 TL
2-4 Saat 9 TL
4-7 Saat 10 TL
7-9 Saat 13 TL
9-13 Saat 15 TL
13-18 Saat 18 TL
Günboyu 20 TL

 

NamPort, Namlı Gurme'nin sahildeki 3 katlı kardeş mekanı. Namlı Gurme daha içeride kaldığı için deniz manzarasına karşı kahvaltı etmek isteyenler NamPort'u tercih ediyorlar.

Girişinde üstü kapanabilir bahçesi var. İçeride ise açık büfede satılan mamulleri. Biz gittiğimizde hava bunaltıcı sıcak olduğu için dışarıda oturamadık. 3. katına çıktık ve cam kenarında boş bir masaya oturduk. Bence kesinlikle 3. katta cam kenarında masaya rezervasyon yaptırın çünkü tepeden çok daha güzel bir manzara görüyorsunuz. Hem de bunaltıcı sıcağa maruz kalmamış oluyorsunuz. Tek dezavantajı, merdivenler. Açık büfe için 2 kat inip çıkmak zorundasınız.

NamPort

Tüm gün kahvaltı servisleri mevcut. İsterseniz sınırsız açık büfe brunch hizmetinden yararlanın, isterseniz yediğinizin parasını ödeyin. Bir uyarıda bulunayım. Yediğinizin parasını ödemek istediğinizde gereksiz pahalıya çıkıyorsunuz. Sınırsız açık büfe brunch ise adam başı 39 TL. (Garsonumuzun belirttiğine göre zaten çoğu müşteri açık büfe brunch seçip mekanda uzun uzun oturmayı tercih ediyormuş.)

Eğer sınırsız brunch'ı seçtiyseniz, daha sonra masanızda ödüyorsunuz. Aksi takdirde, yiyeceklerinizi seçtikten sonra kasada ödemenizi yapmalısınız.

NamPort

Açık büfede neler var diye merak edenler buraya! İçeri adımımı atınca nereye bakacağımı, ne alacağımı şaşırdım. Sol tarafımda börekler, peynirler, zeytinler, sağ tarafımda kızartmalar, yumurtalar, tatlılar, meyvalar. Her ne kadar canım her şeyden çekse de,  alacaklarımın israf olmaması için az miktarlarda almaya özen gösterdim. Hepimizin özen göstermesi gereken bir durum bu. Sınırsız ve açık büfe diye, yemeyeceğimiz şeyleri almamaya özen gösterelim. 

NamPort    NamPort

NamPort

Tabaklarımızı hazırladıktan sonra en üst kata çıkıp pencerenin kenarındaki boş masaya oturduk. Geç geldiğimizden dolayı, üst kat tenhaydı. Biz de dahil olmak üzere 5 masa vardı. Bir iki saat sonra zaten tek masa biz kaldık. 

Garsonumuz sınırsız brunch müşterisi olduğumuzu öğrenince aşağıdan ne istersek kendisinin getirebileceğini söyledi. Tenha olduğu için mi bunu söyledi, yoksa her müşteriye böyle ilgileniyorlar mı bilmiyorum. Müşteri odaklı bir hareket olduğu için servis hanesine artı puan yazdım.

Sınırsızın en güzel yanı, "sınırsız çay". Arzu eden yanında sıkma portakal suyu da isteyebilir. O da sınırsız. 

NamPort

Satılan mamuller Namlı Şarkuteri'sinden olduğu için lezzetli. Ama uzun süre dışarıda kaldığı için peynirler hep kurumuş. Börekler de soğuktu.  

Pastırmalı yumurta ve beyaz peynirli memenen söyledik. Pastırması o kadar tuzluydu ki, yumurtayı zar zor yiyebildim.  Menemen yapılırken domatesler rende yapılır ama NamPort'ta domatesler bütün bütün konulmuş. Bu da lezzeti bozmuş.  

NamPort     NamPort

Yumurtalarla birlikte ızgara sucuk ve hellim peynir tabağı geldi. (Biz istemedik.) Hem sucuğu hem de hellim peynirini beğendim. Yumurta faciasından sonra, bu tabakla moralim yerine geldi. 

NamPort

En son garsonumuz kaymaklı bal getirdi. Kaymak erimiş olmasına rağmen çok lezzetliydi. Uzun zamandır bu kadar lezzetli bal-kaymak yememiştim.  

NamPort

Kahvaltımızın sonlarına doğru garsonumuz çay/kahve siparişimizi aldı. Ve muazzam Haliç manzarasına bakarak sütlü kahvemi yudumladım. 

NamPort

Buradan NamPort mekan sahiplerine sesleniyorum; NamPort'un dekorasyonı çok demode kalmış. 2007 yılından beri hizmet veren NamPort, artık modern ama aynı zamanda rahat bir iç dekorasyona sahip olmalı. Benim gözüme çarpanlar;

1) Duvarlardaki kadın figürleri deniz, kumsal gibi öğeleri hatırlatıyor insana. Ki bu güzel bir detay ama aralarında hizmetçi kıyafetlisi de var.  Onun anlamını bir türlü çözemedim. 

2) Ortada yer alan masaların puf tabureleri var. NamPort'ta vakit geçirmek isteyen biri bu puflarda hiç rahat edemiyor. (Başıma geldiğimden biliyorum. Duvar kenarındaki masalar boşalınca hemen oraya geçtik.)

3) Duvar kenarındaki masaların koltukları da rahatsız. Sırt dayama yerinde boşluk var. Yani bel kısmı boşluğa geliyor. 

Bence çok acil dekorasyonun elden geçmesi gerekiyor. Fotoğrafları da yazıma ekliyorum. Kararı siz verin.

NamPort     NamPort

NamPort

Servisle de ilgili bir iki şey söylemem gerekiyor. Bizimle ilgilenen garson gayet ilgiliydi ama keşke orada çalışan herkes için aynı şeyi söyleyebilseydim. Garsonlar vakit dolsa da evimize gitsek modundaydı. Yemek sonrası istediğimiz Türk kahvesini şekerli getirip yanında da çay kaşığı koymuş. Türk kahvesinin yanında çay kaşığı konduğunu ilk defa NamPort'ta gördüm.  Hem müşterinin ne istediğine dikkat etmeyecek kadar ilgisiz hem de çay kaşığı koyacak kadar dalgın.

Dergileri karıştıracak oldum. Hepsi 2012 yılından kalma. Neyse ki, gazeteler o güne aitti. Wi-fi'ına bağlanayım dedim. Doğru şifreyi girmeme rağmen internete bağlanamadım. Dedim, niye bunlarla uğraşıyorsam. Haliç manzarası yeter bana.  

Pencere kenarındaki biblolar, çiçekler mekana ev havası vermiş. 

NamPort     NamPort

İlk oturduğumuzda müziğin sesi çok açıktı. Müşterilerden biri şikayet edince kıstılar. Daha çok slow şarkılar çalmasını beklerken, ağırlıklı olarak opera çaldı. 

NamPort'a gideceklere naçizane tavsiyem, erken ve aç gidin. Tabii, mutlaka rezervasyon yaptırın. Sabahları çok dolu oluyor.

Ben şahsen NamPort'u çok seviyorum. Mamullerinin kaliteli ve taze olması en önemli sebep. İnaniyorum ki, NamPort'a hak ettiği özen gösterilirse, İstanbul'un en keyifli ve lezzetli kahvaltıcılarından biri olacak.

Yorumlar

asuman (16.04.2013)

bu pazar önerine uyup sabahın erken saatlerinde yola koyulduk. Evet rezervasyon şart. Bahçede oturmayı tercih ettik. Yalnız açık büfenin yemekhane havası ve standın arkasındaki teyzelerin huysuzluğu canımı sıkmadı değil :) Sanki ben manzarasız da olsa bir sonraki kahvaltıda namlıyı tercih ediyor olacağım:)Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster