Mezze & Bar By Murphy's


Yemek
9
Tatlı
8
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
7
WC
1

ADRES
Kalamış Yat Liman İçi B-İskelesi Ucu Kalamış İSTANBULDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 216 349 7363


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Dans


Ara 2014
01

Mezze & Bar By Murphy's

Kalamış, İstanbul

Mekan Kapandı
AlkolDansOtoparkParti

Yemek yiyip ardından dans edebileceğiniz bir mekan bulmak çoğu zaman bir engel olarak çıkar karşımıza. Genellikle dans ve yemek keskin çizgilerle ikiye ayrılmıştır. Halbuki her ikisi de bir çatı altında bulunabilir. Bu dediğimin mümkün olduğunu gösteren bir mekan açıldı bu aralar sessiz sedasız. Yıllardan beri Kalamış Yat Marina'nın en ucunda yer alan Murphy's Dance Bar, geçtiğimiz ay renovasyona giderek konseptini değiştirdi. Değişiklik önce isimden başlamış: Mezze&Bar By Murphy's. Tabii yılların ismi Murphy's'i silip atmak olmazdı. Başarılı bir isim değişikliği olmuş.

Mekan Kalamış Marina'nın en ucunda, harika bir konumda. Ancak bu harika konumuna karşılık, mekan yeteri kadar "ben buradayım" demiyor. Daha iyi bir aydınlatma ve tabelalarla sesini duyurabilir. 

DEKORASYONuna gelirsek.. Hem dans hem de yemek olacağı için, bar ve yemek konsepti iç içe. Zor ama gerçekleştirilmesi imkansız olmayan bir durum bu. Ancak bana kalırsa ciddi bir renovasyon ihtiyacı var. Deniz tarafına masalar konmuş. Restoran konseptiyle de hizmet vermek isteniyorsa, bu yeterli değil. Özellikle tuvaletler konusunda Metin Bey'i uyardığımızda, bizi dikkatle dinleyerek, kendisinin de bu durumun farkında olduğunu ve  zamanla her şeye el atacaklarını söyledi. Kendisine de hak veriyorum, değişim için bir ay süre çok kısa. Değişim için zaman gerekli.

Mezze & Bar By Murphy's Mezze & Bar By Murphy's
   
Mezze & Bar By Murphy's Mezze & Bar By Murphy's
   
Mezze & Bar By Murphy's
   

Mekanda ayrıca MastihaShop ürünleri için özel bir köşe bulunuyor. MastihaShop, Damla Sakızı Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulan bir oluşumdur. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

Özlü sözlere yer verilecek bir kara tahtası var. Bizim için Hoş geldiniz mesajı ve tadacağımız menünün detayları yazılmış. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

Mörfi Bey biz blogger'ları beyaz leblebi ve bamya turşusu ile karşılıyor. İkisi de Atatürk'ün sevdiği yiyeceklermiş. Atatürk rakısının yanında mutlaka beyaz leblebi istermiş diye okumuştum ben de. Yemek öncesi muhabbette biz kendimizden, Mörfi Bey de kendisinden bahsetti. Güzel bir kaynaşma oldu.  

Mezze & Bar By Murphy's
 

Murphy's Dance Bar'ın sahibi Metin Mörfi Menahem eğlence duayenlerinden biri. Hem Ankara'da hem İstanbul'da uzun zamandır dans severlerin hizmetinde. 1995 yılında Ankara Hilton'da Murphy's Dance Bar'ı açmış. Ardından 1997 Haziran'da Kalamış'ta Murphy's Dance Bar'ı açmış. Dans etmesini bilen, bilmeyen yıllardır buraya geliyor. Çünkü burada sadece dans yok, dans kursları da var. Latin danslarını, tangoyu, salsayı burada öğrenen insanlar var. Metin Bey eğlence dünyasında olduğu kadar gastronomi dünyasında da çok faal. Chaine Des Rotisseurs Derneği Ankara şubesinin kurucusu ve eski başkanı.

Mörfi Bey ayrıntılara önem veren biri. Örneğin, rakı bardağının etrafına tığla amason çiçeği desenli bir kılıf örülmüş. Mörfi Bey, kılıfın amacını iki cümleyle özetliyor: El ıslanmasın & el rakıyı ısıtmasın. Bu tarz ince düşünülmüş ayrıntıları seviyorum. Her mekanın kendine özgü ayrıntıları olmalı bence.

Tadım etkinliğinin ilk tabağı, SOĞUK MEZE TABAĞI'ydı. Bizim için tadımlık hazırlanmış. Aslında mezeler serpme servis ediliyor. Yani ordövr tabağı yok. 

Bize sunulan mezeler rakıya uygun hazırlanmış: Çeşit çeşit peynirler, Kavun Topları, Sebze ile doldurulmuş Biber Dolması, bir Ermeni mezesi olan Topik, Patlıcan Dolması, patlıcana sarılmış narlı peynir. Benim en favorilerim Topik ve patlıcana sarılmış peynir oldu. En farklı meze ödülünü ise Biber Dolması'na verdim. Klasik bir biber dolmasından çok farklıydı. Alışık olduğumuz pirinç yerine, havuç, biber gibi sebzeler vardı. Hem farklı hem de lezzetliydi. Daha evvel tatmadığım bir tattı. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

Soğuk meze tabağından sonra bir ikinci soğuk meze tabağı daha geldi. Dört mezeden hiç haz etmediğim Lakerda oldu. Zaten onu da şu an için dışarıdan satın aldık dedi Mörfi Bey. Alışık olduğumuz pirinçli midye yerine sadece midye eti ve mozarella peyniri ile hazırlanan bir midye hazırlanmış. Alışılmışın dışında bir meze ama ben klasik midye tadını daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim. 'Yumurta Üstü Tarama' ve avokadolu somon beğendiğim iki mezeydi. Taramanın tuzu, ekşimtraklığı hoşuma gitti. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

Şu ana kadar yediklerimin klasik tatlardan çok farklı olduğunu ve Mezze&Bar'ın imzası olmaya yönelik mezeler olduğunu belirtmeliyim. Adına yakışır bir şekilde mezelerinin lezzetli olmasını bekliyordum. Beklentim karşılandı. 

Mezze&Bar'da toplamda yüz altmış (160) meze hazırladıklarını, haftada sadece yirmi-yirmi iki meze çıkaracaklarını öğrendim. Her hafta mezeler değişeceği için dinamik bir menü hazırlamak gerekiyor. Bu sebeple, müşterilere klasik menü yerine Ipad menü verilecek. Güzel fikir, güzel düşünülmüş. Ayrıca müşteriye menü seçiminde içeceği içkiye göre seçim konusunda yardım edilecek.

Ben Balık Çorbası pek sevmeyen bir insan olduğum halde, Mezze&Bar'da içtiğim çorbanın hastası oldum. Özellikle soğuk kış akşamlarında bu çorbayı denemenizi öneririm. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

ARA SICAK olarak servis edilen yemekler ana yemeklerle kapışır. Şeftali Kebabı, baklava hamurundan yapılmış Börek, Köfte ve Hamsili Pilav. Kıbrıs Mutfağı'nın en lezzetli kebabı Şeftali Kebabı bana göre. İsmine aldanıp içinde şeftali aramayın. :) Et kuzu gömleğiyle sarılır ve mangalda ağır ağır pişirilir. İç gömlek eriyince lezzeti ete geçer. Neden isminde şeftali var diye çok araştırmıştım ama kesin bir şey bulamamıştım. Anlatılan hikaye çok ama kesinlikleri yok. 

Mezze & Bar By Murphy's  
   
Mezze & Bar By Murphy's Mezze & Bar By Murphy's
   

Daha evvel Vino Steak House'ta deneyip çok beğendiğim Limon Sorbe burada da ikram edildi. Limon sorbe biraz erimişti. Ama yine de yemek arası midemi dinlendirdi diyebilirim.

Mezze & Bar By Murphy's
 

ANA YEMEK olarak Badem Soslu Levrek Fileto yedik. Patates üstüne yerleştirilmiş levrek harikaydı. Mezelerden yer kalırsa midenizde, mutlaka deneyin.

Mezze & Bar By Murphy's
 

Tatlı faslına geçmeden evvel, Mörfi Bey yine bize bir sürpriz hazırlamıştı. Hepimize somon tabağı hazırlatmış. Somonu peynir gibi, tekerlekli bir masa üzerinde müşterilerine sunmayı hedefliyor. Müşterinin istediği gram kadar somon seçilip yine müşterinin gözü önünde tartılacak. Değişik bir fikir. Türk halkına ne kadar hitap eder kestiremesem de, müşterinin gözü önünde tartıp sunma fikrini sevdim. 

Mezze & Bar By Murphy's
 

Son olarak, masamıza Musevi Mutfağı'ndan bir tatlı geldi: Tez Pişti. Musevilerin Hamursuz Bayramı'nda yedikleri bu tatlı portakal ve irmikten oluşuyor. Yanında Vanilyalı Dondurma var. İkisinin bir aradaki tadı mükemmel.

Mezze & Bar By Murphy's
 

Bu harika lezzetlerin arkasında bir bayan var tabi ki! Mutfağın kraliçesi Reca Hanım! Yemeklerin içine kattığı emeği ve sevgisi için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Kızartma sevmeyen bir aşçı. Her şeyi fırında. Çok yakında Reca Hanım'ın anılarıyla süslediği yemek tarif kitabının çıkacağını benden duymuş olun. ;)

Haftanın 6 günü açık. Sadece Pazartesi günleri kapalı.

Mekan konum itibariyle çoğu mekandan avantajlı. Deniz kenarında manzaralı ve geniş bir alana yayılmak her mekana nasip olmaz. En büyük eksikliği ise dekorasyon. Bir an önce bar konseptinden İyi bir iç mekan renovasyonundan sonra Mezze&Bar By Murphy's'in Anadolu Yakası'ndaki iddialı mekanlardan biri olacağına inanıyorum. 

 

TEŞEKKÜRLER 

Bizi harika lezzetler ve muazzam bir servisle ağırladığı için Metin Mörfi MENAHEM'e ve daveti organize ettiği için Özlem DEMİR'e çok teşekkürler!

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster