İskele Balıkevi


Yemek
7
Tatlı
4
Sunum
7
Servis
-
Ambiyans
7
WC
7

ADRES
Bahçelievler Mah. Fatih Bulv. Abuşoğlu Sok. No:4 Dereköy/19 MAYIS SamsunDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 362 518 57 57


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Manzara - Deniz
Rakı Balık


May 2013
26

İskele Balıkevi

19 Mayıs, Samsun

Son yıllarda günden güne gelişen Samsun'da canınız balık çekerse mekan seçeneğinin çok oluşundan kafanız karışabilir. Zira bizim karıştı.  Samsunlu arkadaşlarım bile en iyisini seçmekte zorlandılar. Balıktan ziyade mezelere ağırlık vermek istediğim için İskele Balıkevi'nde karar kıldılar.

İskele Balıkevi, 19 Mayıs ilçesinin Dereköy beldesinde sahilde salaş bir balık restoranı. İki katlı mekan dışarıdan bakıldığında kaleyi andırıyor. İçeriye girdiğinizde ise bambaşka bir alem. Her yer tahta.

İskele Balıkevi İskele Balıkevi
   
İskele Balıkevi İskele Balıkevi
   

Cumartesi günleri canlı müzik günüymüş,denk geldik. İçeri girdiğimizde çalan şarkı, Ankara'nın Bağları türküsüydü.  Giriş katı ufak bir oynama alanına dönüşmüştü. Daha sessiz bir ortam için yukarı kata geçtik. Arkadaşlarımın dediğine göre, canlı müziğin olmadığı günler daha nezih ve sessiz bir ortam oluyormuş. Özellikle de bahçesi ve iskelesi görülmeye değermiş. Bir dahaki sefere deyip yemek siparişine geçtik.

Bizim şanssızlığımız akşam geç bir saatte gitmemiz oldu. Arkadaşlarımın öve öve bitiremediği mezelerin çoğu bitmişti. Kalanlarla idare etmek zorunda kaldık. Ama içimde kalmadı desem yalan olur. 

Soğuk mezeleri geçip salata ve ara sıcaklardan kalanları söyledik. İştah açıcı olarak da ortaya zeytinyağlı kurutulmuş domates geldi.

İskele Balıkevi

Özellikle beyaz peynirli istediğim çoban salatası güzeldi. Ara sıcaklardan ilk denediğimiz ise kaşarlı ve dereotlu Balık Böreğioldu. Son derece lezzetli. Hatta böylesine bir lezzet beklemiyordum. Balık böreği, balık restoranlarında genelde çok lezzetli olmayan bir ara sıcaktır ama İskele Balıkevi'ninkini çok beğendim.

İskele Balıkevi İskele Balıkevi
   

Bilinen ızgara kalamarları unutun çünkü İskele'deki ızgara kalamar beğendili! Evet, yanlış okumadınız. Kalamar ve patlıcan beğendiyi yakıştırıp bir ara sıcak yaratmışlar, adı da Beğendili Izgara Kalamar. İskele'ye yolunuz düştüğünde mutlaka denemeniz gereken bir tat.

İskele Balıkevi

Balık İçli Köfte ise bana çok tuzlu geldi. Tuzu tadını öldürdüğü için bu ara sıcağı hiç beğenmedim maalesef. Balık masasının olmazsa olmazı Güveçte Karides ise güzel ama olağanüstü bir tatta değildi. 

 

İskele Balıkevi İskele Balıkevi
 

Balık olarak Çipura ve Izgara Somon söyledik. Izgara Somon'dan tatmadım. Çipura'sı da iyinin biraz altındaydı. Ama lezzetsiz değil.

 

İskele Balıkevi İskele Balıkevi
 

Yemeğimizi bitirdikten sonra masamızı tatlılarla donattık; Dondurmalı İrmik HelvasıÇikolata Soslu HelvaSufle ve Ev Yapımı Karamelli Profiterol. Hangisi seni gönülden etkiledi diye sorarsanız, profiterolu tek geçerim. Diğerleri işe yaramaz. Dondurmalı İrmik Helvası büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için. İrmik helvası daha çok un helvası gibi, parça parça. Ve nasıl becermişler bilmiyorum ama dondurma sıcaktı.  Garsonumuza profiterolün çok lezzetli olduğunu söylediğimizde, bize profiterolün civardaki evlerden birinden getirildiğini, diğer tatlıların mekana ait olduğunu söyledi. Demek ki, İskele Restoran tatlı konusunda çok fırın ekmek yemeli. Zira portakal aromalı profiterolün tadını hâlâ unutabilmiş değilim.  

İskele Balıkevi İskele Balıkevi
Çikolata Soslu Helva  Sufle
İskele Balıkevi İskele Balıkevi
Ev Yapımı Karamelli Profiterol Dondurmalı İrmik Helvası

 

Yemeğin lezzetini bir kenara bırakırsak, başımıza gelen üzücü bir olayı anlatmak istiyorum. Bir ara muhabbete dalmış konuşurken, garsonlardan biri elindeki su şişesiyle sularımızı tazeledi. Zaten ne olduysa da o sırada oldu. Arkadaş su içmek istediğinde, bardaktaki suyumsu sıvıdan gelen koku ile irkildi. Resmen ispirto, böceksavar gibi kokan bir sıvı vardı bardaklarda. Hemen garsonu çağırıp bu sıvıyı sorduk. Tabi ki, cevap veremedi. Kem küm ederek bardaklarımızı değiştirip gerçek sudan koydu. Böyle tatsız bir olay yaşanması mekana bakış açımı da değiştirdi maalesef.

Özet olarak, İskele Balıkevi'ni acımasızca eleştirmek istemiyorum. Sanırım geç gitmemizden kaynaklı aksilikler yaşandı. Gündüz vakti görmediğim İskele Balık'ın internetteki fotoğraflarına bakılırsa, keyifli bir bahçesi ve iskelesi varmış. Yaz aylarında bahçesinde ve iskelesinde yemek yemek mümkün oluyormuş. Açık havada balık keyfini yaşamak isterdim açıkçası, ama kısmet değilmiş.

İskele Balıkevi

İskele Balıkevi'ne övülen mezeleri için mutlaka gidin ama benim nacizane tavsiyem canlı müzik gecelerinde gitmeyin. Çünkü mekana girdiğimizde "Ankara'nın Bağları" türküsünü söyleyen amca, biz çıkarken Zeki Müren şarkısı söylüyordu.  

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster