Galata Meyhanesi


Yemek
5
Tatlı
4
Sunum
6
Servis
6
Ambiyans
8
WC
3

ADRES
İstiklal Caddesi, Orhan Apaydın Sokak No:5/A BeyoğluDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(212) 293 11 39
(212) 245 67 05
(533) 767 11 55E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Meyhane


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Büyük Grup
Doğum günü
Fasıl
Kutlama
Reunion


Mar 2012
11

Galata Meyhanesi

Beyoğlu, İstanbul

Derler ki, eski zamanlarda her meyhanenin müdavimleri olur, meyhaneci de her müşterisinin rakısını nasıl içtiğini, hangi mezeyi sevdiğini bilirmiş. Meyhane sadece içki içilen bir yer değil, insanların saatlerce sohbet edip Türk Sanat Müziği dinlediği bir yermiş...

Şimdi meyhaneler limitli içki olursa adam başı kaç olur, limitsiz olursa kaç olur hesabının yapıldığı, çalgıcıların masa masa dolaşıp müşterilerden zorla para topladığı yerler oldu.

Herkesin tek dileği, sevdikleriyle hoş sohbet edip arada demleneceği arada mezelerinden tadacağı, Türk musikisinin en güzel parçalarıyla kendinden geçeceği bir mekan bulmak.

İşte bu dileği gerçekleştirmek için dostlarla Galata Meyhanesi'nin yolunu tuttum. Ada Kitabevi'nin sokağında, küçük mavi tahta kapısının önüne geldiğimde müdavimi olacağım meyhane burası mı acaba diye içimi büyük bir heyecan kapladı.

Çeşit çeşit mezeler masanın üzerinde sıralanmışken, insanın canı bir çırpıda hepsini mideye indirmek istiyor. Ancak meyhane raconuna göre mezeler rakının yanında sohbet aralarında tadılır. Masaya oturulur oturulmaz hepsi bitirilmez.

Galata Meyhanesi

Tuz-limon karışımıyla ekşimsi bir tada sahip olan 'Levrek Marine' favorilerimden. Mezeler paylaşmak içindir ama favori mezelerim hiç bitmesin istediğimden çaktırmadan kendi önüme çekerim.  'Mercimek Köfte', 'Pazı Sapı Turşusu' mekanın diğer beğendiğim mezeleri.

Her mezeden bir kaşık alarak oluşturduğum tabağım: 

 Galata Meyhanesi

Ve masamızdaki tüm mezelerin yakından görüntüleri:

Galata Meyhanesi    Galata Meyhanesi

Galata Meyhanesi    Galata Meyhanesi

Galata Meyhanesi    Galata Meyhanesi

Galata Meyhanesi

Ara sıcak olarak 'Pazı Sarma' ve 'Dil Balığı' sunuluyor. Dil Balığı'nın sosu mükemmel. Masadaki dikkatli arkadaşımız sayesinde, fiks menüdeki üçüncü ara sıcağımızı garsonumuza hatırlattık ve böylece 'Galata Börek'ten de tadabildik. Bu konuda daha dikkatli olmalarını beklerdim.

Galata Meyhanesi    Galata Meyhanesi

Ana yemek olarak iki seçenek var, 'Soya Soslu Piliç, yanında Pilav' veya  'Ispanaklı Tas Kebabı'.

Galata Meyhanesi    Galata Meyhanesi

Finalde meyva tabağı ve irmik helvası var. Dondurmasız irmik helvası servis etmeleri bende büyük bir hayalkırıklığı yarattı maalesef.

Mekanda yemekten ziyade, fasıl ekibinin şovu ön planda. Müdavimleri yemek için değil, eğlenmek için burada bence. Galata canlı fasıl eşliğinde rakı-meze kültürünü yaşatan nadir başarılı meyhanelerden biri.

Fasıl ekibi, 2 keman, ud, kanun ve darbukadan oluşmakta. Çalanlar ise birbirinden neşeli, hoş sohbet ve müşteriyi nasıl mutlu edeceklerini bilen işlerinin ehli insanlar. Öyle masa masa dolaşıp para taksın diye müşteriyi rahatsız etmek yok. Mekanın en belirgin özelliği de bu olsa gerek. Müşteriden gelen şarkı isteklerini de göz ardı etmek yok.

Galata Meyhanesi

Herhangi bir enstrüman çalmayan, tüm gece ayakta fasıl ekibinin başında opera sanatçısı sesiyle şarkılara eşlik eden "Mustafa Bey" sayesinde gecemiz çok eğlenceli geçti. Kendisi her masadaki müşterinin şarkıya eşlik ettiğinden ve iyi vakit geçirdiğinden emin olmak isteyen güler yüzlü bir insan.

Doğum günü kutlamanız varsa, pastanızı fasıl ekibinin bestelediği özel bir şarkıyla servis ediyorlar.

21:30-22:00 arası başlayan fasıl programı gece 1'e kadar devam ediyor.

Tabii, yüksek dozda eğlencenin olduğu yerde ünlüler de olur. Bizim gecemizdeki ünlü, NTV'de yayınlanan İşte İnsan programının sunucusu, Oğuz Haksever idi.

Sırf ünlüler değil, yabancılar da keşfetmiş Galata Meyhanesi'ni. Hatta göbek atmada bizden çok daha hevesliler.

Fiks menü, limitli içki, adambaşı 80 TL. Kalabalık gruplarda 75 TL'ye kadar düşürebilirsiniz, hatta limitsiz içki için ikna edebilirsiniz. (Tecrübeyle sabit  )
 
Dostlarla felekten bir gece çalıp kurtları döküp kafa dağıtmak için mükemmel bir mekan. 

Not: Mutlaka fasıl ekibinin yanındaki masalara rezervasyon yaptırın, derim. Eğlenceyi o masalarda daha fazla tadabiliyorsunuz.

Yorumlar

hevel (12.03.2012)

Buranın çerkez tavuğu mükemmel dil miydi sanki, hafıza beni yanıltmıyorsa... bir de samimi bir ortam gerçekten, girişteki ışıkları cok tatlı...Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster