FatBurger Tünel


Yemek
7
Tatlı
8
Sunum
8
Servis
7
Ambiyans
8
WC
8

ADRES
Şahkulu Mah. İstiklal Cad. No:261 Beyoğlu İSTANBUL (Tünel Meydanı)Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 252 9191


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Manzara - Şehir


Eyl 2013
20

FatBurger Tünel

Asmalımescit, İstanbul

Mekan Kapandı

İstanbul'un yeme-içme sektörüne birkaç yıldır yeni bir akım hakim: Burgerciler. Malum, ete düşkün bir milletiz. E hal böyle olunca burger mekanları peşi sıra açılıyor.

Bu akımın öncülerinden olmak için Universal Food Company (UFC) Hollywood ünlülerinin uğrak yeri olan FatBurger'i Türkiye'ye getireceğini açıkladı. Yurtdışında hiç yeme şansı bulamadığım "leziz" olduğu söylenen burgerlerini Türkiye'de tatmak için gün saymaya başladım. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Levent Çarşı'da Dükkan Burger yerine açılacağını görünce hemen resmini çekip Facebook sayfamda paylaştım.

Hiç beklemediğim bir anda 0101 Digital Ajansı'ndan FatBurger tadım etkinliği için davet geldi. FatBurger'in Tünel şubesinde gerçekleşecek olan bu etkinliğe katılmamak olmazdı. Ben de hemen kabul ettim.

FatBurger'in Tünel'deki şubesi de eski Dükkan Burger şubesi. Şişhane metrosunun İstiklal Caddesi çıkışına çok yakın olan mekan çok merkezi bir konumda. Üç katlı binanın terasının harika bir manzarası var. Güzel havalarda terasta oturun mutlaka.  

FatBurger Tünel FatBurger Tünel

 

Diğer bloggerlarla kısa bir tanışmadan sonra FatBurger'in Genel Müdürü Rami Zok bize markanın çıkış hikayesini ve Türkiye planlarını anlattı. FatBurger'in çıkış hikayesi çok ilham verici. Bir grup arkadaş bir evde toplanıp geç saatlere kadar şarkı söyleyerek eğlenirler ve gecenin bir yarısında acıkırlar. Evin sahibesi Lovie Yancey, arkadaşlarına hamburger hazırlar. Bu lezzetli burgerleri çok beğenen arkadaşları Lovie Yancey'e restoran açması konusunda cesaret verir. 1947 yılında "Mr. FatBurger" ismiyle ilk restoranını açan Lovie, 1952 yılında "Mr."ı atar ve FatBurger'i bir marka haline getirir. (Daha sonra internetten Lovie Yancey'nin hikayesini araştırdım. Öğrendim ki, 26 Ocak 2008 yılında 96 yaşında vefat etmiş ancak eşsiz hamburger tarifi tüm dünyaya yayılmaya hâlâ devam ediyor.)

FatBurger'in Türkiye'deki ilk şubesi Tünel. Burayı seçme sebepleri ise, tıpkı FatBurger'in hikayesi gibi Tünel'in de bir hikayesinin olması. Tünel'den başka Levent ve Sirkeci şubeleri de açılıyor. Rami Bey'in dediğine göre, Türkiye'ye ilk gelecekleri açıklandığında Bağdat Caddesi'nde de şube açılmasına karar verilmiş. Ama Bağdat Caddesi'nde yakın zamanda başlayan binaları yenileme çalışması sebebiyle çekinceleri olmuş. Yeni deprem yönetmelikleri mekanlara bazı zorluklar çıkartıyormuş. Henüz bakınıyorlar, kesinleşmiş bir karar yok.

FatBurger'de kesinlikle dondurulmuş gıda kullanılmıyor. Her sabah taze malzemeler geliyor. Mesela, soğan halkaları. Her sabah gelen soğanların kabukları soyuluyor, tek tek doğranıyor. Dondurulmuş alıp işin kolayına kaçmıyorlar.

Burgerin hazırlanışına çok önem veriliyor. Etler Türkiye'den. Et dananın omuz tarafından hazırlanıyor. Etin yağ yüzdesi 23%. Et hazırlanırken baharat katılmıyor. Burger pişerken özel bir tuz karışımı ve baharat ekleniyor. Bu özel tuz karışımı Amerika'dan geliyor ve karışımın içeriği bilinmiyor. Lovie Yancey'nin meşhur tarifi bu tuz karışımı olsa gerek. 

Bilgilendirme bittikten sonra siparişlerimizi vermek için en aşağıya indik. Girişte büyük FatBurger logosunun etrafına yerleşmiş şehir isimlerini görünce, markanın ne kadar globalleştiğini düşündüm. FatBurger, fast-food burgerciler gibi self-servis. Ancak siparişiniz alındıktan sonra beklemiyorsunuz ve yukarı katlarda nereye oturursanız oturun, siparişiniz size getiriliyor.

FatBurger Tünel FatBurger Tünel
FatBurger Tünel

 

Her basamağa FatBurger'in bulunduğu şehir adı verilmiş. İlginç bir dekorasyon fikri. Ortaya çıkan sonuç ise güzel. 

FatBurger Tünel FatBurger Tünel

 

Mekanın 2. katı da FatBurger'in Hollywood tarzına göndermeler yaparak dekore edilmiş.

FatBurger Tünel

Burgerde 115 gram et standart. Bana yetmez bu diyenleri de düşünmüşler ve Double, Triple seçenekleri koymuşlar. Tadım etkinliğinde burger çeşitlerinden istediğimizi karnımız şişmeden tadabilmemiz için bize özel küçük boyutlarda burgerler hazırlandı.  Standart burgerin içine ekstra olarak Cheddar, Izgara Mantar, Dana Bacon, Chili Sos veya Yumurta ekleyebilirsiniz. Standart haricinde Izgara, Çıtır ve Acılı seçenekleriyle Tavuklu Sandviç (Tek: 12 TL, Menü: 18 TL), BBQ Fatburger (Tek: 17TL, Menü: 23TL) ve Mantarlı Swiss FatBurger (Tek: 17TL, Menü: 23TL) seçenekleri mevcut. Sadece FatBurger alırsanız, 15 Tl. Patates + içecek ekleyerek menü oluşturursanız 21 TL. Benim için burger ve patates kızartmasının yanında kola olmadan olmaz. FatBurger'in güzelliği ise menü alırsanız sınırsız içecek içebiliyorsunuz. Kolam bitti telaşı yok.  Burger sever büyüklerin yanında gelen küçükler de unutulmamış ve 12 TL'lik çocuk menüsü listeye eklenmiş.

Gelelim benim istediklerime, ben aslında Mantarlı Swiss FatBurger istemiştim ancak siparişler karışınca Mantarlı Burger geldi.  Bu sipariş karışıklığının bana aslında yararı oldu. Sade geldiği için iri kıyılmış, sulu etin tadını alabildim.

İkinci tercihim ise Cheddar Peynirli FatBurger idi. Cheeseburger severim diyorsanız, bundan tatmalısınız.   

FatBurger Tünel FatBurger Tünel

 

Burgercide tavuk mu yenirmiş demeyin! Eğer et yerine tavuk olsaydı nolurdu'nun en lezzetli anlatımı FatBurger'de. Yediğim en güzel Tavuklu Sandviç'ti. Lezzette FatBurger ile kapışır.

FatBurger Tünel

Klasik patates yerine tadını çok merak ettiğim "Chili &Cheddar Soslu Patates Kızartması"ndan söyledim. Ve sonuç: klasik patates kızartmasına güle güle. FatBurger resmen ufkumu genişletti. Artık yeni gözdem "Chili & Cheddar Soslu Patates Kızartması" (8 TL) Diğer blogger arkadaşlarla içinde nelerin olduğu konusunda uzun uzun tartıştık. Kıyma, fasulye ve peynir bulabildiklerimiz. Kesinlikle acı değil. İsminde "chili" olmasına rağmen acı sos katılmadığını düşündük. Tadını anlatması zor. Daha evvel yediklerime benzemiyor. Mutlaka deneyin derim.  

FatBurger Tünel FatBurger Tünel

 

FatBurger'de yediğim Soğan Halkaları diğerlerinden farklı. Dondurulmuş soğan halkası olmadığı her halinden belli. Tazeliği tadından anlaşılıyor. Midenizde yer kalırsa, Soğan Halkası'ndan da tadın. 

FatBurger Tünel

Her masada Heinz marka soslar var. Heinz Mayonez ve Ketçap'ının hastasıyım. FatBurger'in artı hanesine bir puan daha eklendi. 

FatBurger Tünel

Karnımız doyduktan sonra kendi aramızda sohbete daldığımız bir anda küçük kaplarda meşhur milkshake'ler geldi. Yurtdışında FatBurger'in Dondurmalı Milkshake'leri dillere destan. Türkiye'de de öyle olacak belli. Çilek, Vanilya, Çikolata ve Kurabiyeli seçeneklerinden istediğinizi seçin. Fiyatı 10TL. FatBurger'e sırf bu milkshakeler için her gün giderim. O derece beğendim. 

Etkinliğimizin sonlarına doğru İstiklal Caddesi'nde başlayan gösteriyi yukarıdan seyretmek ise etkinliğin en güzel anlarından biriydi. Böylesine faydalı ve lezzetli bir etkinliği sonlandırmanın daha güzel bir yolu yoktur sanırım.  

Yolunuz Tünel Meydanı'ndan geçtiğinde açsanız FatBurger'e oturup karnınızı doyurun. Ve mutlaka milkshake'lerinden tadın. 

 

***** TEŞEKKÜRLER MESAJI *****

Bu güzel etkinlik için 101 Digital Ajans'tan Berna Mutlu Aytekin ve FatBurger'e çok teşekkürler. 

Yorumlar

AYŞE KARAKURT (23.09.2013)

Merhaba bu hafta pazar günü ilk kez FatBurger Taksim'e gittim ve meşhur Chili Cheddar Soslu Patates kızartmasını yedim mükemmellllll....Ayrıca servis,çalışan arkadaşların servis çabukluğu,güler yüzlü olmaları ve benim için en önemli olan her katın çok temiz oluşu süperdi.Kesinlikle tavsiye ederim ve fiyatlar çok makul.Tüm çalışan arkadaşlara da ayrıca teşekkürler.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster