Et Mekan


Yemek
8
Tatlı
9
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
7
WC
-

ADRES
Libadiye Cad. Küçükçamlıca Mah. Moda Sok. No:2 Üsküdar İSTANBULDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 216 326 1636
+90 537 400 3003


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİ
www.etmekan.com


ÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


MUTFAK
Steakhouse


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Büyük Grup
Manzara - Doğa


Nis 2015
06

Et Mekan

Küçük Çamlıca, İstanbul

AlkolsüzMaçOtopark

Yaşamak için yiyenlerden misiniz, yoksa yemek için yaşayanlardan mı? Ben kesinlikle 2. grupta yer alıyorum. Yaşamak için yediğim zamanlar yok denecek kadar az. Akşam olunca benim ilk aklıma gelen şey "Nerede yemek yiyeceğiz" sorusu oluyor. Devamlı yeni mekanlar, yeni tatlar bulma telaşındayım. Bu sebeple, sevgili Eray Kılıç'ın Et Mekan davetini aldığımda hiç tereddütsüz geliyorum dedim.

Küçük Çamlıca'nın sırtlarında yer alan Et Mekan Steak House sokak arasında gizli kalmış bir lezzet. İşletmecisi Alagöz ailesi. 2013 yılında kurulmuş. Küçük bir et cenneti diyebileceğim bir yer. Kasap reyonundan etinizi kendiniz seçebilirsiniz. Fotoğrafta dolapta dinlenmeye bırakılmış etleri görebilirsiniz.

Et Mekan
 

En sevdiğim yanı atmosferi. Mekan doğayla iç içe. Her tarafı ağaçlarla kaplı. Mekanın yapım aşamasında herhangi bir ağaç kesilmemiş. Şehrin içindesiniz ama şehirden uzaktasınız.

Et Mekan Et Mekan
   
Et Mekan Et Mekan
   
Et Mekan
   

Etin lezzetinin sırrı ise mekandaki kara fırın. Burada etler odun ateşinde ağır ağır pişiyor. Günümüzde mekanlar doğalgazlı fırınları tercih ediyorken, Et Mekan'ın gelenekselliği benimsemesini tebrik ediyorum. 

Et Mekan Et Mekan
   

Tadım etkinliği ortaya gelen Füme Et (15 TL) tabağı ve Tulum Peynirli Salata ile başladı. Sonrasında gelen Közde Soslu Patlıcan (12 TL) ve Mantarlı Ispanak (10 TL) ise etkinliğin gidişatının habercisi. Mutlaka Közde Soslu Patlıcan'dan tadın diyorum.

Et Mekan Et Mekan
   
Et Mekan Et Mekan
   

Ara sıcaklardan sonra, masaya dana butunun pençeta kısmından yapılan Dana Flank geldi. Görünüşü döner gibi, ince ince kesilmiş. Mekanın spesiyaliymiş. Kıvamında pişmiş. Lezzeti yerinde. Benden geçer not aldı. 

Et Mekan
 

Tüm steakhouse'ların baş tacı Dana Lokum geleneği bozmamış ve Et Mekan'ın da gözdesi olmuş. Et ismine yakışır bir şekilde lokum gibi. Ağza atıldığı an dağılıyor.

Et Mekan
 

Et Mekan Steak House'un şefi CEM TURNALI elinde Dana Kaburga ile giriş yapınca büyük bir sükse yaptı.  Servis edilmeden önceki hali ilk fotoğraftaki gibi. Daha sonra şefimiz ellerine eldivenleri geçirdi ve dana etlerini tiftikleyerek servise hazır hale getirdi. Tabaktaki sunumu ile ilk halinin arasında dağlar kadar fark var. Zahmetli yapım aşamasını anlatmadan lezzetinden bahsedemem. Şef meşhur dana kaburgasının sırrını bize verdi. Ben de hemen burada paylaşıyorum. Et kesildikten sonra 1 gün kaya tuzunda bekletiliyor. Bu süreçte et tamamiyle tuza gömülü oluyor. Bu aşamadan sonra etin kan ve tuzdan arınması için 1 gün soğuk suda bekletiliyor. Bu işlemlerden sonra, dana kaburga kara fırında kavram yağında 7-8 saat pişiyor. Bu kadar zahmetli bir hazırlık sürecinden sonra sonuç..  (Canı çekenler için ufak bir uyarı.. Bence evde kesinlikle denenmemeli. Hemen arabaya atlayıp Et Mekan'a gelinmeli.)

Et Mekan Et Mekan
   

Kuzu Tandır, sunum ve lezzet açısından benden tam puan aldı. Şef Cem Turnalı'nın Kuzu Tandır'ı şahane.

Et Mekan Et Mekan
   

Kapanışı Izgara Kasap Sucuk ile yaptık. Kendi yapımları. Sucuk sevenler mutlaka denemeli.

Et Mekan
 

Bu lezzetlerin yanında içilecek olan tek içecek Açık Ayran!

Et Mekan
 

Mekanın Dondurmalı Antep Fıstıklı Katmer'i şu ana kadar yediğim en iyilerden biri. Ağza bir lokma atar atmaz eriyor. Dondurmayla servis ediliyor. Kapanışı mutlaka bu tatlıyla yapın!! Sakın Katmer'e yer ayırmamazlık yapmayın.

Et Mekan
 

Bu lezzetin arkasındaki isim şüphesiz Şef Cem TURNALI. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Et Mekan
 

Mekan alkolsüz.

Kiracı olmadıkları için menü fiyatları konusunda rahatlar. Diğer steakhouse'lara göre fiyatları daha uygun hale getirmişler.

Anadolu Yakası'nda mutlaka keşfedilmesi gereken etçi mekanlardan biri. Ailecek lezzetli bir et şöleni çekmek istiyorsanız, bir Pazar gününüzü Et Mekan'a ayırın. #etcandır

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster