Dai Pera


Yemek
6
Tatlı
6
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
7
WC
7

ADRES
Yeni Çarşı Caddesi No: 54 Galatasaray BEYOĞLU (Galatasaray Lisesi'nin yan sokağından aşağıya doğru yürürken sağ tarafta)
Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(212) 252 80 99


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


MUTFAK
Osmanlı


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Değişiklik Olsun
İş Çıkışı
Kız Kıza


Mar 2011
15

Dai Pera

Galatasaray, İstanbul

Mekan Kapandı

Önünden kim bilir kaç kez yürüyüp geçtiğiniz bir yer burası. Fark edilmek için de bir çabası yok aslında, zaten mekanın ünü yurtdışına bile taşmış durumda.

İnternetten öğrendiğim kadarıyla, Dai Pera Osmanlıca'da 'yemeğe davet eden' anlamına geliyormuş. İsminin büyüsüne kapılarak biz de mekanı keşfetmek için yağmurlu bir günde yola koyulduk.

Bardaktan boşanırcasına yağmur yağarken bile mekanın yerini bulmak kolay. Galatasaray Lisesi tarafından geliyorsanız, lisenin yan sokağından yokuş aşağı yürümeye başlayın ve sağ tarafta yuvarlak bir tabelada Dai Pera yazısını görene kadar yürümeye devam edin.

İçeri girince sanki kendi evimize giriyormuşuz hissi veren sıcaklığı etrafımızı sarıyor.

Dai Pera

Kapı girişinde oturup üşütmek istemediğimiz için biraz daha ilerleyip yağmurun yağışını seyredebileceğimiz pencere yanı bir yer seçip oturduk.

Sessizce menüden yemeklerimizi seçmeye çalışırken mekandan gelen yabancı dile ait kelimeler kulağımıza çarptı. Mekan Türk tatlarını merak eden yabancılar için bayağı popüler bir yer. Bizlerden çok önce keşfetmeleri ise ilginç tabi…

Zeytinyağlılardan ‘Yaprak Sarma’ ile Ara Sıcaklardan ‘Mücver Çeşitleri’ ve ‘Cacık ile Kabak Kızartma’ söyledik. Mücver Çeşitleri balkabağı, patates, ıspanak ve yeşil soğandan yapılan dört adet büyük mücver tabağı. Benim gibi kabak mücveri haricinde başka mücver çeşidinden yememiş biri için, yeni tatlar keşfetmek adına harika bir fırsat.

Ana Yemekler listesinden ben  Tavuk Graten’ (16 TL) yemeğini seçerken arkadaşlarımın tercihi ‘Beğendili Tavuk’ (16 TL) ve mekanın spesiyali olan ‘Ballı Bonfile’ (27 TL)’den yana oluyor.

Yemeğin yanında ‘Taze Sıkma Portakal Suyu’ (7 TL) söyledim ama gittiğim her mekanda taze sıkılmış portakal suyunun fiyatı neden bu kadar abartı pahalı anlamış değilim.

Masamıza gelen ilk yemek, ‘Yaprak Sarma’ oldu. Belki soğuk servis edildiği için beğenmedim ama kesinlikle pirinçleri sert, alıştığım yumuşaklıkta değil. Bu sebeple yaprak sarma sipariş etmenizi çok tavsiye etmiyorum.

Dai Pera

Yaprak Sarma (7.5 TL)

Gelen ara sıcaklardan en çok ‘Mücver Çeşitleri’ ni beğendim. Her çeşit mücverden mutlaka tatmalısınız. Kabak haricinde de birçok sebzeden mücver yapılabiliyormuş, ben o gün bunu öğrendim.

Dai Pera

Mücver Çeşitleri (21 TL)

Patates kızartmasını andıran ‘Cacık ile Kabak Kızartma’ sı ise benden maalesef geçerli not alamadı; gereksiz bir şekilde fazla tuzlu olmuş. Cacık eşliğinde yediğinizde tuzu hissetmiyorsunuz belki ama cacıksız yediğinizde mutlaka ardından su içmek istiyorsunuz. O yüzden kabak kızartması siparişi verirseniz, cacığı idareli kullanın derim.

Dai Pera

Cacık ile Kabak Kızartma (15 TL)

Ana yemeklerin gelişi ile aşçının tuz ayarının olmadığını düşünmeye başladım. ‘Tavuk Graten’ yemeğine hiç tuz atılmamışken ara sıcaklarda olduğu gibi ‘Beğendili Tavuk’ yemeğine aşırı tuz atılmıştı.

Dai Pera

Tavuk Graten

Menünün spesiyallerinden olan ‘Ballı Bonfile’ ise denemeye değer. Bonfile fanı olmadığım halde tattığım kadarıyla beğendim. Yemekte bal olmasına rağmen sanki tatlı yiyormuşsunuz gibi hissetmiyorsunuz.. Beni tek düşündüren bu değişik tadın bir süre sonra insanın içini bayabilme ihtimali.

Dai Pera

Ballı Bonfile

Mekanın tatlılarını denemek için ortaya 2 tane Karışık Tatlı Tabağı söyledik. Fırında helva hariç diğer tatlılarını çok beğenemedim. Sadece ‘Fırında Helva’ tatlısını söyleyebilirdik bence.

Dai Pera

Karışık Tatlı Tabağı (15 TL)

Küçük bir tuvaleti var, ama temiz tutuluyor.

Dai Pera’nın içeriye adımınızı attığınız andan itibaren sizi sarıp sarmalayan eksantrik bir havası var. Bu havanın sebebi ahşap masalar, sandalyeler olabilir veya görür görmez dikkati çeken ve bir duvarı kaplayan yüz mimiklerinden oluşan duvar kağıdı da olabilir. Veya mekanda gözle görülür bir şekilde yabancıların varlığı da.

Dai Pera

Mutlaka demesem de, Beyoğlu’nda değişik bir şeyler deneyelim dediğinizde gidip görebileceğiniz, insanı yemeğe davet eden bir mekan Dai Pera..


Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster