Bebek Balıkçı


Yemek
9
Tatlı
9
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
8
WC
9

ADRES
Barbaros Mah. Mor Zambak Sok. Bulvar 216 AVM Kat:1 Ataşehir İSTANBULDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFONE-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Açık Havada Yemek
Büyük Grup


Mar 2015
16

Bebek Balıkçı

Ataşehir, İstanbul

Mekan Kapandı
Açık AlanAlkolOtopark

Üç tarafımız denizlerle çevriliyken memlekette balık sevmemek mümkün mü? Osmanlı zamanında balık pek rağbet görmese de, Fatih Sultan Mehmet'in balık sevdiğini o dönemde pişirilen deniz ürünlerinden anlıyoruz. O dönemlerden bu yana Türklerdeki balık aşkı değişmedi. Günümüzde "denizden babam çıksa yerim" demeyen kaldı mı? 

1998 yılından beri Bebek semtinde hizmet veren Bebek Balıkçı şüphesiz ki bu aşkın şahitlerinden. Cem KARABULUT ve babası Ertuğrul KARABULUT tarafından açılan Bebek Balıkçı'nun müdavimleri çok. Hatta köprü trafiğine katlanmak suretiyle Anadolu Yakası'ndan kalkıp gelenler var. Ama artık sıkıntı çekmesinler çünkü Cem BEY, Pendik Marintürk Marina şubesinden sonra üçüncü şubesini Ataşehir'deki Bulvar216'da açtı. Bebek semtindeki şube baba Ertuğrul KARABULUT tarafından işletilirken, Pendik ve Ataşehir şubelerinin işletmesi oğlu Cem Bey'e ait. Kendisi 20 yıldır bu mesleğin içinde. Kendi sözleriyle "baba mesleğini devam ettiriyor".

Henüz 1 aylık olan Ataşehir şubesini geçtiğimiz günlerde keşfetme şansı buldum. Mekanı tanıtmaya bulunduğu Bulvar216'dan bahsederek başlayayım. Bulvar216 bildiğimiz alışveriş merkezi görünümünde ama aslında yeme-içme mekanlarının bulunduğu bir yaşam merkezi alanı. Klasik AVM'lerde olduğu gibi burada tekstil markalarını bulamazsınız.

Bebek Balıkçı
 

Bebek Balıkçı'nın hem iç hem de dış mekanı var. Dış mekanının avantajı, üstünün kapalı olması. Yağmur, kar gibi durumlarda dışarıda oturmak isteyen müşteriler için mantar ısıtıcıları açmaları yeterli oluyor.

Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   

İç mekan DEKORASYONu Bebek semtindeki şubesini andırıyor. Vitraylar, sütunlar, eski İstanbul fotoğrafları.. Ancak bir ayrıntı var ki, Ataşehir ve Bebek şubelerini birbirinden ayırıyor. Mimarın imzam diye adlandırdığı, tüm tavanı kaplayan tahtadan yapılmış büyük balık figürü! Daha evvel hiç benzerine rastlamadığım, değişik bir obje. İlk başta farkına varmayıp sonra gözüme çarpan bu balık figürü diğer tüm dekorasyon ayrıntılarını unutmamı sağladı.

Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   
Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   
Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   
Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   

 

Yemek öncesi masaya mısır ekmeği ve zeytin tabağı geliyor. Tam banmalık!  

Bebek semtindeki şubesinde müşteriler klasik Boğaz mezelerinden vazgeçmiyor olsalar da, Cem Bey Ataşehir şubesi için bir yenilik yapıp Pendik şubesinde olduğu gibi meze mutfağını genişletmiş. Menü Rum, Ermeni ve klasik Boğaz mezelerinden oluşuyor. Tadım etkinliğinde Ermeni Usulü Pilaki (6 TL), Melissa Soslu Patlıcan Salatası, Girit Ezmesi, Köpoğlu, Tabule, Levrek Marin ve Atom SOĞUK MEZElerinden tattım. Atom haricindeki tüm mezelerden tattım. Atom'un acılığı damak tadımı değiştirmesinden korktuğum için uzak kaldım açıkçası. Ama onun haricindeki mezeler için uzun uzun yorum yazabilirim. Baştan söyleyeyim, mezeyi lezzetli kılan değerlerden biri de kullanılan zeytinyağıdır bence. Zeytinyağının kalitesi çok önemli. Bebek Balıkçı'daki zeytinyağı da orta asiditeli kaliteli bir zeytinyağı. Girit Ezmesi ceviz, peynir, fıstık, sarımsak ile hazırlanan çok lezzetli bir meze. Özellikle rakı mezesidir. Levrek Marin'in sosunun kıvamı önemli olan başka bir nokta. Ben biraz yoğun seviyorum. Tercih meselesi. Kimi sossuz, sade zeytinyağlı levrek marin'i tercih etse de, benim için o sarımsaklı soğanlı kremalı sosu olmazsa olmaz. Hafif de ekşimtrak bir tadı oldu mu, tadından yenmiyor. Köpoğlu diğer bir favorim. 

Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   

Mezelerden sonra ARA SICAKLAR zamanı.. Masamızın ilk misafiri olan ve rokayla servis edilen Somon Pastırma'yı beğenmediğimi itiraf edeyim. Bana çok fazla tuzlu geldi. Tütsüleme (füme) işlemi bilinen en eski gıda muhafaza yöntemidir. Tütsüleme işleminden önce somonlar iyice tuzlanır ki, balığın nemliliği gitsin. Böylelikle balığı saklama ömrü uzar. Maalesef bazen füme somonlar o kadar tuzlu oluyor ki, ne yediğimi anlayamıyorum.

Bebek Balıkçı
 

Sonradan gelen Ara Sıcaklar tüm kötü düşüncelerimi aldı götürdü. Balık Mantı bugüne kadar yediklerimin en iyisiydi. Levrek ve karides küçük parçalar halinde, domatesli ya da ıspanaklı orta büyüklükteki hamurların içine konuluyor. 2-3 adet mantı yiyin. Fazlası sanki mideyi doldurur, diğer ara sıcakların hatrı kalır. Çok hafif bir lezzet. Levrek haricinde başka bir balık tercih ettiklerinde mantının ağırlaştığını söyledi Cem Bey.

Bebek Balıkçı
 

Balık İçli Köfte, benim için gecenin yıldızıydı. Yine levrek kullanılmış iç harcı hazırlanırken. İçli köfte gibi hazırlanıyor ve yağda kızartılıyor. Ancak bence içli köfteyi öne çıkaran sosunun lezzeti. Özel bir körili sosla servis ediliyor.

Bebek Balıkçı
 

En son gelen Levrek Pazı Sarma ise masanın yıldızı oldu. Ben bu tadı da çok beğendim. Kremalı bir sos ile servis ediliyor. İçinde soğanlı levrek var. Pazı yaprağı ise yumuşak, ağızda dağılıyor. 

Bebek Balıkçı
 

ANA YEMEK olarak gelen Balık Beyti ve Paella ikilisi midelerimizden önce gözümüzü doyurdu. Paella açıkçası Balık Beyti'den bir tık önde. İspanya'da yediklerimden kat be kat daha lezzetliydi. Balık Beyti yerine sade ızgara balık tercih ederdim. Değişiklik arayanlar Balık Beyti'yi denemeliler.  

Paella aslen İspanyalı. Valencia şehri doğum yeri. Paella denen pirincin üzerine deniz mahsullerinin konulmasıyla ortaya çıkan bir yemek. Lezzetinin sırrı, tencerenin altındaki katı oluşturan kıtır kıtır karamelize Paella pirinci. Bildiğimiz uzun pirinç bu yemekte kullanılmamalı. Kısa olan pirinç tercih edilmeli. Kısa pirinç, uzun pirince oranla çeşnilerin tadını daha iyi emiyor.

Bebek Balıkçı
   
Bebek Balıkçı Bebek Balıkçı
   

En son masamıza TATLI tabağı geldi. Paella'nın tadı ağzımdan uzun süre gitmesin istesem de, tatlılarını merak ettiğim için hepsinden tadımlık aldım.

Bebek Balıkçı
 

Bu lezzetlerin arkasındaki isim Ordulu şef Kemal DOĞAN. Kendisi Bebek'teki şubeden geçmiş buraya. Kendisine bir kez daha Ellerine sağlık diyorum.

Bebek Balıkçı
 

Cem Bey'in dediğine göre Mart ayı Bebek Balıkçı için yenilikler ayı olacak. Pazar sabahları için Ege usulü köy kahvaltısı hizmeti vermeye başlayacaklar. Ayrıca civarda oturanlar için paket servis de başlayacak. Ataşehir'de oturan beyaz yakalılar düşünülürse, bu hizmetin hayat kurtarıcı olacağını tahmin ediyorum.

KİMLER GİTMELİ? Boğaz'a inmeden balık yemek isteyen Ataşehir sakinleri, Boğaz trafiği çekmek istemeyen Bebek Balıkçı aşıkları, kutlama sebebi olan büyük gruplar ve otopark derdi olmadan mekan arayanlar.

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster