BallıBaba Dondurma Salonu


Yemek
-
Tatlı
9
Sunum
8
Servis
8
Ambiyans
2
WC
-

ADRES
Yaka Mah. Gençlik Cad. No12/B – Bafra SAMSUNDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 362 543 4375


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


MUTFAK
Dondurmacı


... İÇİN BURAYA GİDİLİR


Tem 2014
12

BallıBaba Dondurma Salonu

Bafra, Samsun

Bugüne kadar hiç dondurma sevmeyen duydunuz mu ? Ben şahsen duymadım. Küçüklüğüme ait en güzel anılarda hep dondurma var. Dondurma alalım diye anne ve babama az dil dökmedim. Günümüzde ise özellikle sıcak yaz aylarında dondurma benim kurtarıcım. Kızgın kumlardan serin sulara atlamamamı sağlayan yegane güzellik. 

Peki bu dondurmayı kim keşfetmiş, nasıl keşfetmiş diye hiç merak ettiniz mi?

Aslında bu yazı Samsun'un tarihi önem taşıyan Bafra ilçesindeki BallıBaba Dondurmacısıyla ilgiliydi ama hazır yeri gelmişken, biraz da dondurmanın tarihinden bahsetmek istedim.

Dondurma ne zaman ve kim tarafından keşfedilmiş tam kesin bir bilgi yok. Her ulusun kendi hikayesi var. Rivayetlerden biri, M.Ö. 54-68 yıllarında yaşamış Roma İmparatoru Nero'yla ilgili. İmparator boğazına düşkünlüğüyle nam salmış. Kölelerini dağa gönderip kar toplatırmış. Toplanan karların üstüne meyve nektarı, bal ve şerbet döktürür, kendine buzlu nektarlar hazırlatırmış.

Anadolu'ya gelirsek.. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinde yüksek Anadolu dağlarından veya düzlüklerinden karlar toplanır mahzenlerde depolanıyor. İstanbul'a ve diğer bölgelere katırlarla naklediliyor ve konsantre üzüm suları ile karıştırılıp dondurma benzeri buzdan tatlılar elde ediliyor. Osmanlılarda depolanan buzlarla şerbet içme geleneği hakim. Hatta bu iş o kadar önemli bir meslek haline geliyor ki, 17. yüzyılda "karcı" diye tabir edilen kar ticaretiyle uğraşan profesyonel bir grup oluşuyor. 17. yüzyılda dondurma alışkanlığı toplumun her kesiminde yaygın hale gelmiş. Her kesime yaygınlaşınca klasik dondurma yönteminden farklılaşarak yepyeni dondurma yapım yöntemleri geliştiriliyor. Özellikle Güneydoğu Bölgesinde. Maraş Dondurması'nı bilmeyen yoktur. Diğer klasik dondurmalar gibi yumuşak değildir, aksine o kadar serttir ki bıçakla kesilir.

Ve şimdi sıra Bafra'da. Bana anlatılana göre, Cumhuriyet zamanı ormanlık arazilerin tarım arazine dönüştürülmesi için çalışmalar başlatılmış. Sivas ve Malatya'dan orman işlerinden anlayanlar Bafra'ya gidip gelmeye başlamışlar. Ve zamanla buralara yerleşmişler. Bu yerleşenler aynı zamanda kar işini de Bafra'ya getirmişler. Kar yağmadan dere kenarlarına evvel büyük kar çukurları kazılırmış. Dere kenarının olmasının sebebi ise soğuğu daha iyi koruması. (bkz. karpuzun derede soğutulması). Kar yağınca çukurları tahta tokmaklarla döverek kar sıkıştırılırmış. Sonra bu hazırlanan karlar yaz mevsimi gelinceye kadar üzeri hasırla kapatılırmış. Soğukluğunu kaybetmemesi için de hasırların üstüne toprak atılırmış. Dondurma mevsimi gelince bu karlar halka ve dondurma üreticilerine satılıyormuş.

BallıBaba Dondurmacısı Ahmet Yıldız tarafından 1975 yılında kurulmuş. Günümüzde oğlu Hasan Yıldız mesleği devam ettirmektedir. 

BallıBaba Dondurma Salonu
 
BallıBaba Dondurma Salonu
 

Dondurma külahlarından yapılmış asılı toplar bir dondurmacıya yakışır dekorasyon. Güzel fikir. 

BallıBaba Dondurma Salonu

Dondurması çok çeşitli. Sade, kakao, damla çikolata, karamel, ballı cevizli, limon ve çilek seçenekleri mevcut. Dondurmasının rengi sarı. Yok yanlış yazmadım. Rengi sarı. Sebebi dondurmada kullanılan sütün 8 saat boyunca yanmadan kaynatılmasıymış. Dondurmanın yapımında süt, salep ve şeker kullanılıyormuş. Herkesin genel yargısı, isimden dolayı dondurmanın içinde bal olduğuymuş. Ancak bal kullanmıyorlar. Baba Ahmet Yıldız, ballıbaba çiçeğinden esinlenerek ismini koymuş. 

BallıBaba Dondurma Salonu BallıBaba Dondurma Salonu
   
BallıBaba Dondurma Salonu
   
BallıBaba Dondurma Salonu BallıBaba Dondurma Salonu
   

Sade, damla çikolata ve ballı cevizli dondurmalarından birer top koydurunca fotoğrafta gördüğünüz üzere bir kule ortaya çıktı. 

BallıBaba Dondurma Salonu

Eminim şu an tadını çok merak ediyorsunuz. Şimdilerde "dondurma" adı altında satılan süt tozu, nişasta ve gıda boyasından ibaret olan yapay dondurmalara hiç benzemiyor. Çok lezzetli. Ve en önemlisi de sağlıklı.  

Yaz-kış açıklar. Ne zaman giderseniz gidin, dondurmanız hazır. 

 

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster