Alaylı Cafe


Yemek
7
Tatlı
-
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
7
WC
8

ADRES
Kumbaracı Yokuşu No: 57 A Beyoğlu (Kumbaracı50'e gelmeden)Daha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 243 5357


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli Değil


MUTFAK
Diğer


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Akşamüstü Çayı
Değişiklik Olsun


Mar 2011
24

Alaylı Cafe

Beyoğlu, İstanbul

Mekan Kapandı

Mart ayı en güzel geçiş ayıdır. Gündüzleri yalancı bahar ile tiril tiril gezme cesareti bulurken insan, tüm kış kendini göstermeyen soğuğun geceleri ortaya çıkmasıyla kendine geliverir.

Tam da böyle bir soğuk Mart akşamı, kendimizi Beyoğlu sokaklarına attık. Aslında amaç mekan keşfi değildi, ama tesadüfler silsilesiyle yeni bir mekan keşfetmiş oldum.

Kumbaracı50'deki bir tiyatro gösterisi için heyecanla beklerken, bir şeyler atıştırmak için kendimize uygun bir mekan aramaya başladık. Ama Beyoğlu'nda boş masa bulmak ne mümkün! En sonunda Kumbaracı Yokuşu üzerinde, büyük arkadaş gruplarının uğrak yeri olan Mihrimah Sultan'a gittik, ama maalesef orası da dopdoluydu.

Bunun üzerine arkadaşlarımdan biri Kumbaracı50'e daha yakın olan Alaylı Cafe'yi önerdi. Hiç beklemediğim anda gelen bu teklife mekan keşfi aşkıyla hemen atladım.

Alaylı Cafe'ye gittiğinizde, siz de fark edeceksiniz ki, çoğunun tersine kâr amacı gütmeyen bir mekan. Taş duvarları, üç küçük ve bir büyük masası ile sıcak ve huzurlu bir atmosfere ve radyatörlerin üzerinde uyuklayan güzel bir kediye sahip. Şayet kendisi sizinle tanışmak için yanınıza gelme teşrifinde bulunursa, yüz verirseniz astarını isteyebilir sizden! Kucağınıza yatmanın veya masanın üzerine çıkmanın hiçbir sakıncasını görmemekte.

Alaylı Cafe

Arka fonda, güzel besteleriyle insanı mest eden Fikret Kızılok ve Ezginin Günlüğü çalarken gözlerimle mekanı süzüyorum. Mutfak mekanın köşesinde yer alan inanılmaz sevimli bir bölüm. Duvara asılı rafları ve yanyana dizili baharat, makarna kavanozlarıyla kendi mutfağınızda gibi hissediyorsunuz.

Kumbaracı50'de oynayan oyunların afişlerini veya küçük el ilanlarını burada bulabilirsiniz. Hatta, oyuncularla beraber yemek yiyebilir, ya da kahvenizi yudumlayıp dergi okuyabilirsiniz. (tecrübeyle sabit )

Her gün değişen ev yemeklerinden oluşan bir menüsü var. Fiyatlarıyla beraber günün menüsünü kapıdan içeri girdiğinizde beyaz tahta üzerinde görebilirsiniz. O gün menüde 'Şehriye Çorbası', 'Patates Oturtma' ve 'Pilav' vardı, ve fiyatı 10 TL idi.

Sadece atıştırmalık bir şeyler tercih ettiğimiz için 'EkmekÜstü Tabağı', yanında da çay söyledik. Soğuk olduğu için çay istedim ama asıl meşhur içeceği, meyve aromalı limonatalarıymış. (Ekmek üstü tabağı + meyve aromalı limonata: 15 TL)

Alaylı Cafe    Alaylı Cafe

Dokuz farklı çeşit ekmeküstü malzemesi var. Bunlardan istediğinizi seçerek kendi Ekmeküstü tabağınızı oluşturabilirsiniz.

Alaylı Cafe     Alaylı Cafe

Benim ekmeküstü tabağımda bulunanlar; (hepsinin üstü acı pul biberle süslenmiş)

* kepek ekmek üstü eritilmiş kaşar
* kepek ekmek üstü mantarlı patates
* kepek ekmek üstü kaşarlı tavuk
* kepek ekmek üstü yuvarlak köfteler, üzerine eritilmiş kaşar
* kepek ekmek üstü patlıcan ve kaşar

Alaylı Cafe

Tüm bu saydıklarımın yanında bi de zeytinyağı+nar ekşi soslu mısırlı maydonozlu söğüş domates ve üzeri naneli yoğurt soslu kırmızı biber tabağı geldi. İkisi de muhteşem.

Alaylı Cafe     Alaylı Cafe

Hele hele, ekmeğinizden artarsa hiç üzülmeyin. Bu iki tabağı sos niyetine ekmek bandırmak için kullanabilirsiniz. Çok da keyifli oluyor doğrusu!

Alaylı Cafe, sade ama özenli bir menüye sahip. İspanyolların tapasına benzer olan ekmeküstü haricinde makarna ve krep de yiyebilirsiniz. Diğer gidişlerimde bunları denemeye niyetliyim.

Garsonları çok sempatik ve güleryüzlü iki bayan. İkisini de çok sevdim. Hatta, o kadar düşünceliler ki, hesabı öderken tezgahın üzerinde kurabiye kavaonozuna gözümün takıldığını fark edip bana kurabiye ikram ettiler.

Tuvalet çok temiz, bayan eli değdiği belli oluyor. Lavabo ise sanatçıların soyunma odasındaki ışıklı aynalarına benziyor. Sanatı ve sanatçıyı yüzde yüz destekliyorlar.

Mekana kalabalık bir grupla gitmenizi tavsiye etmem, zira sessiz bir yer. Gürültü çıkaran tek masa siz olabilirsiniz.

Alaylı Cafe, Kumbaracı50'deki oyun öncesi ya da sonrası, yemek yiyebileceğiniz, keyifle kahvenizi yudumlayarak dergileri karıştırabileceğiniz bir mekan. Mutlaka gidin ve kendinize güzel bir ekmeküstü tabağı hazırlayın, derim.

Yorumlar

şişkoooo (28.03.2011)

pazar günü akşamüstü 6da gidilirse dükkanı kapatmaya yardım etmek durumunda kalabilirsiniz...ama bu durumda southparka gidilir tabiDilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster